Základný recept na seitan

Seitan recept

Seitan recept I.

Ingrediencie: 10 šálok celozrnej pšeničnej múky, 4 šálky obyčajnej pšeničnej múky, 2 čajové lyžičky soli, 5 šálok studenej vody

Postup prípravy

Múky sa nasucho zmiešajú, zalejú vodou, v ktorej sme rozpustili soľ. Vymiesime cesto. Od dôkladného vymiesenia závisí dobrý glutén. Cesto by sa malo miesiť najmenej 20 minút. Po vymiesení sa nechá neprikryté postáť asi 40 minút.Keď je glutén hotový, nechá sa postáť v teplej vode a potom sa vytiahne na stole na hrúbku asi 3 až 4 mm. V kastróli sa rozpáli dostatočné množstvo oleja (Fritol alebo kukuričný olej) a cesto sa pokrája na štvorce 6×6 cm alebo obdĺžniky 5×7 cm, ktoré sa púšťajú do rozpáleného oleja. Keď sa rezeň nafúkne, treba ho obrátiť a opiecť aj z druhej strany. Farba by mala byť hnedastá, nie však spálená.

Pre okamžité použitie si pripravíme cestíčko z hladkej bielej múky a maizeny (1:1) a štipky soli a rozmiešame s vodou tak, aby sme dostali cestíčko hustoty asi ako na palacinky. Rezne vysypeme do cestíčka, premiešame aby sa dobre obalili a potom ich obaľujeme v strúhanke. Takto obalené rezne vyprážame v horúcom oleji. Pre nezasvätených sú na nerozoznanie od bravčových rezňov. Pre zaváranie rezne poukladáme do pohárov a zalejeme nálevom zo sójovej omáčky, 7 dl vody a 1 dl sójovej omáčky a sterilizujeme.

Seitan2Seitan – recept II.

Ingrediencie: 1kg pšeničnej hladkej múky, 0,5 l  vody

Postup prípravy

V hrnci vyhnietime cesto. Nalejeme dostatok studenej vody, aby cesto bolo ponorené a necháme 50 min. odpočívať. Cesto hnietime v studenej vode tak dlho, kým voda nie je biela ako mlieko či smotana. Bielu vodu vylejeme a postup opakujeme. Toto robíme až kým voda ostane číra a z cesta sa už žiadny škrob neodplavuje. Surový seitan vložíme do veľkého hrnca s osolenou silne vriacou vodou a varíme 50 min. Počas prvých min. s cestom občas varechou pohneme, aby sa neprichytilo o dno. Neskôr vypláva na povrch a nie je to nutné. Z kila múky vznikne 1/2 kg seitanu. Po uvarení ho necháme stiecť od vody a nakrájame z neho rezne, kocky alebo rezance. Podľa toho, do akého receptu ho chceme použiť.

Marinovanie seitanu

V 1/2 l silného hovädzieho bujónu (vegetariáni dajú zeleninový) povaríme chilli alebo feferónku. Bujón musí byť silný, „presolený“. Odporúčam ho nepresoliť soľou ale tekutým polievkovým korením. Do bujónu pridáme lyžicu alebo dve paradajkového pretlaku alebo kečupu a 2 lyžičky cukru a môžeme pridať aj trochu majoránky. Recept na marinádu je na 1,5 kg seitanu nakrájaného na rezne. (To je množstvo, ktoré bežne pripravujem.) Marinádu si môže pripraviť každý podľa svojho receptu a budem vďačný ak napíše svoj recept. Koľko ľudí, toľko chutí. Nezabudnite však do marinády pridať aj niečo sladké. Občas dávam aj cviklu a cukor vynechám, vtedy to má aj farbu ako mäso. Marinujeme 2 dni v chladničke. Mäso vyžmýkame z marinády. Oddelíme časť, ktorú chceme použiť do receptu a zvyšok zamrazíme. Seitan použijeme všade tam, kde sme zvyknutý používať mäso

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *