12 medových DIY receptov pre vaše vlasy a pleť

12 medových DIY receptov pre vaše vlasy a pleť

Pravdepodobne nikto z nás nepochybuje o pozitívnych účinkoch medu na náš organizmus. Prvé kresby znázorňujúce zber medu pochádzajú z obdobia približné 8 000 rokov pred n.l., teda z doby kamennej. Medová maska na tvár či medovo-mliečny kúpeľ boli veľmi obľúbené skrášľuje prostriedky i v časoch Kleopatry. Med má i v našej kultúre svoju históriu a tradíciu, či už vo forme výroby medoviny, medovníkov alebo klasického medu.

Medzi preukázané účinky medu patria:

  • pôsobí antibakteriálne – na niekoľko druhov baktérii vrátane salmonely a baktérie e.coli
  • upokojuje podráždené hrdlo a utišuje nočný kašeľ
  • predbežné výskumy v petriho miske ukazujú, že med má protirakovinové účinky a pôsobí preventívne proti srdcovým ochoreniam, ale zatiaľ neboli tieto testy realizované na zvieratách či ľuďoch, takže zatiaľ sú to len predbežné výsledky

Prečo by ste práve vy mali používať med?

Ide o relatívne lacnú a dostupnú surovinu, ktorú má určite každý v domácnosti. Má vysoký obsah antioxidantov, ktoré je hriech nevyužiť. Skúste med na tvár, na vlasy či telo. Odporúčam použiť skôr med od včelára. Máte tak istotu, že je med spracovaný pri nízky teplotách a zachová si viac výživných látok a nie je „pančovaný“.

Ideálna medová maska na vlasy

Maska z medu pôsobí ako kondicionér a predchádza lámaniu vlasov. Udržuje zdravú vlasovú pokožku, posilňuje vlasové korienky, pomáha pri ekzéme, psoriáze či lupinách a podporuje rast vlasov.

Medová maska pre zdravé vlasy

½ šálky medu zmiešajte s ¼ šálky olivového oleja a zahrejte na 30 sekúnd v mikrovlnke. Nechajte trochu vychladnúť a nanášajte na vlasy. Prikryte plastovou fóliou a nechajte pôsobiť 30 minút. Vlasy umyte vlažnou vodou a šampónom.

Banánovo-medová maska na rast vlasov

Banán je zdrojom vitamínu B6, vitamínu C a draslíka takže podporuje rast vlasov. Zmiešajte 2 banány s ½ šálky medu a ¼ šálky olivového oleja. Aplikujte na vlasy, prikryte plastovou fóliou a nechajte pôsobiť 30 minút. Vlasy umyte vlažnou vodou a šampónom.

Prečítajte si

Vyživujúca maska s medom

Zmiešajte 2 vajcia a pridajte k nim ½ šálky medu. Mixujte kým nedosiahnete hladkú konzistenciu. Nanášajte na vlasy od korienkov po končeky. Prikryte plastovou fóliou a nechajte pôsobiť 20 minút. Vlasy umyte vlažnou vodou a šampónom. Vajcia sú zdrojom bielkovín takže poskytuje spolu s medom ideálnu výživu pre vlasové korienky.

Jogurtovo-medová maska na lupiny

Zmiešajte 1 šálku gréckeho bieleho jogurtu s ½ šálky medu. Nechajte pôsobiť 15 minút a vlasy umyte vlažnou vodou a šampónom. Biely jogurt dodá vašim vlasom lek a med im pomáha zhrubnúť. Kyselina citrónová, ktorá sa prirodzene nachádza v jogurte, pomáha pri lupinách.

Medové masky pre vašu pleť

Med na akné, na jazvy i na zmenšovanie pórov. Ako na to? Pozrite si tieto jednoduché DIY masky, ktoré vám s týmito problémami pomôžu.

Na jazvy

Zmiešajte 2 PL medu s 1PL lyžicou citrónovej šťavy a aplikujte na jazvy. Nechajte pôsobiť 30 minút alebo počas noci.

Med na čierne bodky

Zmiešajte ¼ ČL mletej škorice s 2 PL medu a aplikujte na pokožku s čiernymi uhrami. Nechajte pôsobiť 10 -15 minút. Ak ste alergický na škoricu alebo máte citlivú pleť tak škoricu vynechajte.

Na rozšírené póry

Zmiešajte vaječný bielok s 1 PL lyžicou medu. Nechajte pôsobiť 20-30 minút a umyte pleť vodou.

Med na svetlejšiu pokožku

Zmiešajte 1 PL medu s 2 PL jogurtu a naneste na pleť. Nechajte na pleti zaschnúť a po 30 minútach odstráňte masku pomocou studenej vody.

Na vrásky

Zmiešajte 1PL ovsených vločiek s 1 PL lyžicou medu. Aplikujte na pleť a nechajte pôsobiť 20-30 minút a pleť umyte teplou vodou.

Medový píling pre hebkejšiu pleť

Zmiešajte 1 PL sódy bikarbóny, ½ PL olivového oleja a ½ PL medu. Vmasírujte do pokožky tváre a tela a nechajte pôsobiť 5-10 minút.

Med na akné

Zmiešajte ½ ČL muškátového orieška s 2 PL medu. Aplikujte na pleť alebo len na jednotlivé akné. Nechajte pôsobiť cez noc. Pred aplikáciou tejto masky vykonajte na zápästí kožný test, aby ste predišli prípadnej alergickej reakcii.

Vyskúšajte niektorý z týchto vlasový alebo pleťových masiek a napíšte nám, či vám pomohli. Čo si myslíte o používaní bežne dostupných surovín ako je med alebo napríklad sóda bikarbóna pri starostlivosti o pleť a vlasy?

foto: pixabay, pixabay

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *