Biely jogurt - zázrak pre krásu 2. časť

Biely jogurt – zázrak pre krásu 2. časť

O bielom jogurte už reč bola v prvej časti. Dnes sa zameriame skôr na pozitívny vplyv na vlasy a pokožku hlavy, ktorá neraz vie spôsobiť problémy, hlavne ženám, či už z estetického alebo aj zdravotného hľadiska.

Prečo je biely jogurt taký zdravý a prospešný som už písala, ale práve tieto isté jeho zložky ovplyvňujú aj samotné vlasy, ktoré sú z chemického hľadiska bielkoviny a v rámci tvaru patria k fibriálnym proteínom. Práve najviac obsiahnutý keratín a jeho helixová štruktúra, z ktorej vychádza práve sekundárna štruktúra. To všetko zodpovedá za pevnosť a pružnosť vlasov, ktoré môžu byť oslabené ďalšími možnými chemickými látkami, ktoré môžu poškodiť sulfidové mostíky, či narušiť samotné fibrily.

Neraz vlasy poškodia rôzne farby, ktorých hlavnou zložkou je amoniak, či iné ďalšie prídavné látky. Avšak aj samotné trvalé, či šampóny s obsahom parabénov, či silikónov vedia narobiť svoje.

No neraz za slabosť vlasov môže čiastočne aj genetika, ktorú už v takej veľkej miere je ťažké ovplyvniť len na základe nejakej kozmetiky. Avšak nič nie je nemožné a vždy sa dá čo to vylepšiť.

Takže prejdeme rovno ku konkrétnym tipom na problematické vlasy:

1. Suché vlasy

Zmiešame v miske 2 vajíčka a biely jogurt. Dobre túto zmes vymiešame a aplikujeme na vlasy pozdĺž celých vlasov. Necháme pôsobiť cca 15– 20 minút a následne zmyjeme teplou vodou. Vlasom by táto kúra mal dodať dostatočnú hydratáciu a čiastočne ich obnoviť. Avšak je potrebné kúru opakovať minimálne raz za 2 týždne.

2. Hĺbkové čistenie

Raz za čas je fajn vlasy aj hĺbkovo vyčistiť. Nielen klasicky umyť so šampónom. Prípadne ak chcete aplikovať nejakú novú farbu, tak hĺbkové čistenie šikovne pomôže zbaviť vlasy zvyškov inej farby a zároveň ich aj očistiť od ďalších nečistôt, ktoré sa na vlasoch usádzajú.

V tomto prípade zmiešame jogurt s olivovým olejom a pridáme trochu citrónovej šťavy. Opäť zmesku aplikujeme na vlasy a necháme pôsobiť cca rovnaký čas ako aj pri prvom DIY.

Následne zmyjeme vodou a vlasy klasicky umyjeme aj šampónom. Čiastočne môže táto kúra vlasy vysušiť hlavne na koncoch, ktoré sú predsa len suchšie všeobecne a sú najviac namáhané, preto je dobrou voľbou po vysušení aplikovať kokosový olej alebo aj rôzny iný rastlinný olej, ktoré tieto končeky vyživí a dodá im stratenú vlahu a dostatočnú výživu.

Biely jogurt - zázrak pre krásu 1. časť

3. Mastné vlasy

Ak vás trápia permanentne mastné vlasy, tak skvelou voľbou je použiť na vlasy kúru s obsahom jahôd, jogurtu a olivového oleja. Opäť všetko zmiešame a aplikujeme hlavne ku korienkom vlasov, kde sa vlasy mastia najviac. Ku končekom aplikovať ani nemusíte, aby sa zbytočne nevysušili, aj keď samotný obsah masky nie je nejako extra vysušujúci, predsa len olej dodá vlahu, jogurt je na tom podobne a jahody obsahujú množstvo vitamínov, ktoré vlasy potrebujú.

Asi najviac využité budú práve tipy 1. a 3., ale dajte im šancu, lebo skutočne stoja za pokus. Máte aj nejaké iné tipy?

foto: pixabay 1, pixabay 2

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *