Chrípka sa dá poraziť prírodne. Ako na to?

Chrípka sa dá poraziť prírodne. Ako na to?

Chrípka je pomerne bežné ochorenie. Prejavuje sa bolesťami hrdla, svalov a kĺbov, zvýšenou teplotou, kašľom a upchatým nosom. Ak máte pocit, že na vás „niečo lezie“, nemusíte hneď utekať k lekárovi. S príznakmi chrípky sa vám možno podarí popasovať aj vďaka prírodným receptom.

Domáce recepty na typické príznaky chrípky

1. Cibuľa na kašeľ

Či už máte suchý alebo vlhký kašeľ, cibuľa určite pomôže. Dokáže uvoľniť hlien, ktorý budete môcť ľahšie vykašľať. Cibuľu najemno nastrúhate a zmiešajte ju s medom. Zmes zohrejte na ohni a potom nechajte odkvapkať cez gázu. Aj keď táto medicína nie je veľmi chutná, určite je účinná.

Z cibule si môžete pripraviť aj obklady. Jednoducho ju nastrúhajte a natrite na hrudník. Potom zakryte igelitom a gázou alebo uterákom. Tento obklad takisto pomôže s odkašliavaním.

2. Naparovanie pri nádche

Upchatý nos uvoľníte vyplachovaním slanou vodou. Použiť môžete aj klasické spreje z lekárne s obsahom morskej soli. Zanesené dutiny však veľmi účinne uvoľní naparovanie. Do hrnca s vriacou vodou pridajte sušený harmanček. Cez hlavu si prehoďte uterák a zhlboka dýchajte.

Vynikajúcou alternatívou byliniek sú aj éterické oleje. Pri nádche pomáha Eukalyptový, Mätový alebo Tea tree olej.

3. Kloktanie na bolesť hrdla

Ako si pripravíte domáce kloktadlo? Možností je niekoľko. Tou najjednoduchšou je rozmiešať lyžičku soli v teplej vode a týmto roztokom kloktať hrdlo. Do zmesi môžete pridať aj kurkumu.

Zabudnúť nesmieme tiež na prírodné antibiotikum – cesnak. Ten žujte samotný alebo v kombinácii s medom a vodou.

Na toto pri chrípke nezabúdajte

Ak vás trápi aj zvýšená teplota, do 38,50C ju nemusíte zrážať. No v prípade, že neustále stúpa, pomôžu studené obklady hrudníka. Samozrejme, poruke by ste mali mať aj tradičný Paralen pre prípad núdze.

Veľmi dôležitý je dostatočný pitný režim. Voľte čistú vodu alebo bylinkové čaje. Chrípka si vyžaduje pokoj. Aspoň pár dní teda ostaňte v posteli. V každom prípade platí, že ak chrípka pretrváva a domáce recepty nezaberajú, je čas navštíviť lekára.

foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *