Čo by kozmetika nemala obsahovať?

Je naozaj ťažké vyhýbať sa chemikáliám, ale v záujme svojho zdravia čítajte zloženie aspoň na každom kozmetickom výrobku. Myslieť treba predovšetkým na to, že všetko čo na svoju pokožku nanesiete, sa vstrebe ďalej do tela. Nasledujúce chemikálie patria medzi najškodlivejšie, a preto so zaslúžia vašu pozornosť.

Triklosan

Triklosan (v zložení sa najčastejšie stretnete s anglickým názvom triclosan) môžete nájsť nielen v dezinfekčných mydlách, ale aj v prípravkoch na čistenie tváre a v parfumovaných vodách. Podľa viacerých zdrojov aktívne podporuje vznik rakoviny v tele a narúša prirodzenú hladinu hormónov.

Parabény

K najhorším zložkám kozmetických prípravkov patria nepochybne parabény. Nájdete ich v mnohých kozmetických výrobkoch pretože ide o často používané konzervanty. Môže ich obsahovať váš mejkap, šampón na vlasy, telové mlieko alebo nočný pleťový krém. Okrem toho, že sú toxické pre nervovú sústavu a dráždia pokožku, v prvom rade priamo súvisia s rakovinou prsníka. Hľadajte v zložení názvy ako methylparaben, propylparaben, ethylparaben a pod.

Ortuť

Bohužiaľ, ešte stále sa tento ťažký kov nachádza napríklad v očných tieňoch alebo v maskarách. Ortuť sa v kozmetike skrýva pod názvami ako merkurochróm alebo timerosal.

Zlúčenina PPD

Skratka PPD pochádza od názvu zlúčeniny parafenyléndiamín, ktorá vyvoláva rozličné ochorenia kože a podľa posledných testov súvisí aj so vznikom rôznych typov rakoviny. Je ťažké určiť oblasť kozmetiky kde sa nachádza najčastejšie, preto treba v každom zložení pre istotu hľadať túto skratku.

Laurylsulfát sodný

Laurylsulfát sodný (môže byť označení v zložení len skratkou SLS), laurylétersulfát sodný (skratka SLES) alebo tiež lauretsulfát sodný sú chemické zložky zodpovedné za penivosť mydiel alebo šampónov. Vďaka nim máme nádherné bublinky v kúpeli a poriadnu penu počas umývania vlasov. Problémom však je, že vysúšajú pokožku čím ju dráždia. Podľa viacerých kožných lekárov zodpovedajú za vznik ekzémov, u citlivých osôb môžu prispieť k tvorbe lupín. Pokiaľ túto zložku obsahuje aj vaša zubná pasta, pravdepodobne máte afty alebo ste ich už niekedy mali.