Maska z bentonítového ílu

Prirodzená očista pokožky bentonítovým ílom

Bentonítový íl je u nás ako liečivo bohužiaľ pomerne neznámy. Bohužiaľ preto, že sa jedná o silný prírodný prostriedok, ktorý ponúka množstvo zdravotných výhod. A navyše je lacný a ľahko používateľný. Ako teda pomôže bentonítový íl pri liečení bolestivých kožných problémov ako sú lupienka a rôzne ekzémy a tiež pri očiste tela od škodlivých toxínov?

Čo je bentonítový íl?

Je to ílovitý prášok tvorený z vulkanického popola. Keďže najviac sa vyskytuje v meste Benton vo Wyomingu, dostal názov „bentonitový“. Aj keď je pomerne neznámy, na liečbu kožných ochorení, rán a dokonca aj zažívacích problémov sa používa už po stáročia. Obsahuje až 68 stopových prvkov, vrátane magnézia.

Ako pôsobí bentonítový íl na pokožku

Existuje viacero možností, ako aplikovať bentonítový íl na pokožku a využiť tak jeho silu:

  1. Pri problémoch s ekzémom a lupienkou ho jednoducho priložte na pokožku. Okamžite upokojí svrbenie a zápal
  2. Pri vážnejších zápaloch kože nechajte vlhký íl na pokožke aj niekoľko hodín. Navlhčený íl priložte na poškodené miesto a obaľte celofánom. Íl absorbuje zápal a pomôže pri tvorbe nového kožného tkaniva
  3. Pomáha tiež kúpeľ s pridaním bentonítového ílu. Niekoľko šálok ílu vsypte do teplého kúpeľa a zotrvajte v ňom približne 30 minút. Tento kúpeľ takisto zmierňuje zápaly a bolesti pokožky
  4. V prípade nepríjemných kožných plesní takisto vynikajúco zaúčinkuje kúra bentonítovým ílom. V pomere 1:1 zmiešajte íl s bio telovým maslom. Túto zmes si rozotrite na postihnuté miesta a zakryte obväzom. Zmes možno použiť aj na plesne na nohách. V tomto prípade si jednoducho dajte ponožky a môžete mať íl na postihnutých miestach aj niekoľko hodín
  5. Bentonit je vhodný aj na mastnú pleť s rozšírenými pórmi a aknóznu pleť. Ak máte mastnú pleť, zmiešajte bentonitový íl s práškom tulsi v pomere 5:1 a aplikujte na tvár. Nakoniec stačí tvár umyť čistou vodou

Bentonitový íl teda na pokožku pôsobí ako odstraňovač nečistôt, poškodených častí kože, ochabnutých buniek a toxínov. Tieto jeho vlastnosti sú osožné pri mnohých kožných problémoch. Je tiež bežnou súčasťou kozmetických produktov, najmä krémov a mastí.

Bentonitový íl na vlasy

Bentonitový íl tiež slúži ako vynikajúca maska a zároveň čistiaci šampón na vlasy. Stačí zmiešať íl s vodou a aplikovať ho na neumyté vlasy. Po chvíľkovom pôsobení treba vlasy poriadne vymyť vodou. Na takto ošetrené vlasy už nie je potrebné použiť šampón. Bentonit totiž vlasy dokonale vyčistí.

Nepríjemnosťou sú tiež rôzne vyrážky, chrasty, pupienky a lupiny na pokožke hlavy. Aj tento problém vyrieši bentonitový íl. Stačí ho vmasírovať do vlasovej pokožky a po krátkom pôsobení dôkladne vymyť.

Bentonítový íl na vnútorné použitie

Niektoré typy bentonitového ílu je možné užívať aj vnútorne. V tomto prípade je íl akousi vnútornou očistnou kúrou pre telo. Vždy je však potrebné dbať na dostatočný príjem tekutín. Vnútorné užívanie bentonitového ílu je doplnkom alebo tiež znásobením vonkajšej aplikácie a výsledky užívania sú tak omnoho výraznejšie. Pred vnútorným užívaním je však nevyhnutné overiť si, či je konkrétny íl na tento účel vhodný.

Nechajte teda bentonitový íl postarať sa o nepríjemnú lupienku, ekzémy, psoriázu, či iné ochorenia Vašej pokožky. Alebo ste už bentonitový íl vyskúšali? Podeľte sa teda so svojimi skúsenosťami!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *