Šípkový olej

Šípkový olejNa jeseň, keď sa obloha zamračí, často prší a slnko je vidieť čoraz menej, prichádza čas na zbieranie šípok. A práve toto škaredé počasie je vhodné aj na pitie šípkového čaju. Poznali ho už naši starí rodičia ktorí vedeli, že tento čaj je veľmi zdravý a má vynikajúce posilňujúce účinky na imunitu a celý organizmus človeka. No možno nevedeli, že šípky slúžia aj na niečo iné, ako varenie čaju. Vyrába sa z nich totiž veľmi zdravý šípkový olej.

Najkvalitnejší šípkový olej

Tak ako je tomu u väčšiny rastlín a plodov aj pre šípky platí, že ak si majú zachovať svoje vzácne účinné látky, treba ich spracúvať čo najšetrnejšie. Preto aj bio šípkový olej, podobne ako napríklad panenský olivový alebo arganový olej, sa získava lisovaním šípok za studena. Práve oleje lisované za studena sú tie najkvalitnejšie. Rýchlo sa vstrebávajú a svojim zložením sú najprirodzenejšie pre ľudskú pokožku.

Pre šípkový olej je toto šetrné spracovanie mimoriadne dôležité. Obsahuje totiž viacero účinných látok:

  • esenciálne mastné kyseliny – najmä kyselina olejová, cis-linolová, palmitová, stearová, ktoré udržiavajú zdravé srdce a srdcovocievny systém a tiež znižujú hladinu cholesterolu v krvi
  • beta karotény – sú bohatým zdrojom vitamínu A
  • vitamín C – účinný pri prechladnutí a únave organizmu
  • magnézium – zvyšuje fyzickú a najmä psychickú odolnosť organizmu

Kvalitný bio šípkový olej lisovaný za studena má hustejšiu konzistenciu a preto je možné riediť ho s inými olejmi v pomere 1:9. Vhodný je na to napríklad mandľový alebo jojobový olej.

Ako používať šípkový olej?

Kvalitný šípkový olej sa nebojte používať aj zvnútra. Rimania ho kedysi využívali v  boji proti besnote. Tento účinok šípkového oleja dnes už našťastie nemusíme skúšať. Avšak osvedčený je ako pomocník v boji proti žlčníkovým kameňom. Pri odplavovaní z  organizmu ich obalí a tak je ich vylučovanie menej bolestivé. Šípkový olej je vďaka obsahu účinných látok vhodný aj v boji proti bežným nachladnutiam a slabostiam organizmu a vďaka magnéziu aj v boji so stresom. Jeho skutočná sila sa však prejavuje najmä ak sa používa zvonka. Azda aj preto je šípkový olej známy ako olej krásy.

Šípkový olej a vaša pleť

Verte, spojenie šípkového oleja s Vašou pleťou prinesie len a len pozitíva. Je prídavkom mnohých kozmetických prípravkov. No ešte účinnejší je vtedy, ak sa používa neupravený, prípadne len v zmesi s inými prírodnými rastlinnými olejmi. Čo všetko teda šípkový olej s pleťou dokáže?

Veľmi vhodný je šípkový olej na starnúcu a zrelú pleť. To preto, že prejavy starnutia viditeľne zmierňuje a pokožka po jeho pravidelnom používaní pôsobí mladistvo. Ak badáte na svojej pleti náznaky prvých vrások, neváhajte s použitím šípkového oleja. Vrásky vyhladí a ich tvorbu spomalí. Šípkový olej však zmierňuje aj iné prejavy starnutia pokožky. Tými sú nepríjemné starecké škvrny. Takúto pleť si pravidelne natierajte čistým bio šípkovým olejom. Prejavy starnúcej pokožky budú čím ďalej, tým menej viditeľné!

Šípky

Jednotná farba pleti však netrpí len v dôsledku stareckých škvŕn. Problémy môže spôsobiť aj nadmerné slnenie a vystavovanie pokožky priamemu slnečnému žiareniu. Tak vznikajú pigmentové fľaky a farebné nerovnosti na pokožke. No a s tými si takisto poradí šípkový olej. Môžete ho spokojne používať aj namiesto denného krému. Stačí jemne votrieť do pokožky.

Šípkový olej nerieši len kozmetické, ale aj zdravotné problémy pokožky. Trpíte psoriázou, ekzémom alebo inými kožnými ochoreniami? Vďaka svojmu zloženiu aj tu pomôže šípkový olej. Zapálenú pokožku rýchlo upokojuje, regeneruje a hojí.

Šípkový olej pôsobí na pleť ozdravujúco a skrášľujúco. Má však ešte ďalšiu funkciu. Dokáže pomôcť po úrazoch. Keďže zvyšuje elasticitu pokožky, napomáha vyhládzaniu jaziev, dokonca aj po starších úrazoch a to tým, že obnovuje podkožné tkanivo. Ak Vás trápia jazvy po akné, úrazoch, či popáleninách, postihnuté miesta si šípkovým olejom pravidelne masírujte.

Šípkový olej je teda určený pre ľudí každého veku… teda pre každého, kto chce mať pleť krásnu a zdravú.

2 thoughts on “Šípkový olej

  1. Nikdy som nemala na pleti nič lepšie a kvalitnejšie ako šípkový olej. Pleť mám hladkú, vyživenú, napapanú a hlavne Mladistvú !!!! Ďakujem za tento olejček a skvelú kvalitu a cenu !!! 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *