Tea tree olej

Tea tree olej kvetO tea tree oleji sa toho pohovorilo a popísalo už mnoho. Jeho účinky sú dobre známe, niekto ich považuje dokonca za zázračné. U nás tea tree olej poznáme najmä pod názvom čajovníkový olej. Napriek tomuto pomenovaniu však s čajovníkom veľa spoločného nemá. Čajovník je totiž rastlina pochádzajúca z Číny a nazýva sa Thea synensis (Čajovník čínsky). No a tea tree olej sa získava lisovaním z lístkov stromu, ktorého latinský názov znie Melaleuca alternifolia alebo Melaleuka striedavolistá. Ako a odkiaľ sa k nám teda tento tea tree olej dostal?

Kde sa vzal tea tree olej?

Prvé zmienky o ňom pochádzajú už z obdobia pred takmer tritisíc rokmi. Ako prvé ho objavili aboriginské kmene. Domorodci sa totiž kúpali v jazierkach, v ktorých boli popadané lístky tea tree stromu. Po čase zistili, že majú na ich zdravie blahodarné účinky. Už teda vieme, že tea tree pochádza z Austrálie. Ako ho však objavil zvyšok sveta? Vďačíme za to kapitánovi Cookovi, ktorý v roku 1770 pristál v zálive Botany Bay a lístky tohto stromu použil na prípravu čaju pre svoju posádku. Vzorku z týchto lístkov si potom vzali so sebou na výskum. Hromadne sa však tea tree olej začal používať až okolo roku 1920. Austrálski vedci a lekári totiž zistili, že má 13 krát silnejšie antiseptické účinky ako dovtedy bežne používaný fenol. Od tohto zistenia patrí tea tree k jednotkám medzi antiseptikami a dodnes je podrobovaný mnohým výskumom.

Ako môžem použiť olej tea tree?

Ak sa s tea tree olejom práve zoznamujete, určite Vás zaujímajú jeho liečivé a hojivé účinky. Použitie tea tree je všestranné:

  • dermatológia
  • stomatológia
  • gynekológia
  • urológia
  • Infekčné ochorenia
  • kozmetika
  • aromaterapia

Na kožné ochorenia je tea tree doslova odborníkom a to najmä vďaka svojim protizápalovým účinkom. Poradí si s baktériami, mikróbmi a plesňami. Môžete ho používať aj pri poštípaniach hmyzom, otlakoch, pľuzgieroch, oparoch, bradaviciach a vyrážkach. Ak si tea tree olej nanesiete 2 až 3 krát denne na postihnuté miesto, pomôže Vám zbaviť sa rôznych hnisavých vyrážok a akné. Je účinný aj pri bežných odreninách a rezných ranách. Tea tree olej účinkuje aj pri bolestiach zubov a ďasien. Vyrábajú sa z neho rôzne prípravky na starostlivosť o ústnu dutinu. Pomáha tiež dámam pri nepríjemných vaginálnych infekciách a zápaloch močového ústrojenstva. Pripravte si kúpeľ s pridaným tea tree olejom a zbavíte sa nepríjemných pocitov pálenia, svrbenia a diskomfortu. Tea tree olej je veľmi účinný aj pri chrípkach, prechladnutí, zápaloch dutín a ochoreniach dýchacích ciest. Používajú ho dokonca HIV pozitívni pacienti a tí, ktorí sa zotavujú po vážnych infekčných ochoreniach. Ak si ho vmasírujete do pokožky chrbta a hrudníka, pomôže aj pri kašli. Vďaka svojim vlastnostiam je tea tree olej prísadou mnohých kozmetických výrobkov. Okrem šampónov a krémov sú to aj rôzne prípravky dentálnej hygieny a napríklad aj krémy proti zápachu nôh. Aromaterapia tea tree olejom zas pomôže pri upchatých dutinách. Ak si dáte kúpeľ s pridaním tea tree, doprajete úľavu boľavým kĺbom a svalom.

Tea tree výrobky

Kvôli tea tree výrobkom určite nemusíte vycestovať do Austrálie. Je totiž považovaný za mimoriadne odolnú rastlinu a je možné vypestovať ho aj v tunajších podmienkach. Námahu si uľahčíte používaním rôznych kozmetických a liečivých produktov s pridaním tea tree. Pre získanie krásnej a zdravej pleti používajte kvetinovú pleťovú vodu Tea tree. Starostlivosť je vhodné doplniť Tea tree Manuka hydrofilným odličovacím olejom. Tieto zabránia prenikaniu baktérií do hrubších vrstiev kože a zbavia Vás akné.

Tea tree listyManuka účinky tea tree dokonca znásobuje. V prípade, že máte problém s oparmi, ekzémami, či zápalmi pokožky, pomôže Tea tree Manuka regeneračný pleťový olej. Vašu pleť dezinfikuje a čistí. Bio aróma Tea Tree roll-on má zas široké využitie pri bežných kožných problémoch, ako sú zádery, drobné ranky, odreniny, rezné rany a uštipnutia hmyzom. Jednoducho ju vhoďte do kabelky a majte vždy po ruke! Aplikovať je možné niekoľkokrát denne. Éterický olej tea tree je skvelý na inhalovanie prostredníctvom aróma lampy. Možno ho tiež použiť do kúpeľa a riešiť tak už spomínané infekcie močových ciest, vaginálne infekcie a bolesti svalov a kĺbov.

Aj keď je tea tree známy už veľmi dlhú dobu, neustále sa podrobuje rôznym výskumom. V súčasnosti je to napríklad výskum jeho použitia pri psoriáze a možnosti jeho kombinovania s niektorými antibiotikami. Od roku 2002 je Európskou Farmakologickou komisiou zaradený na zoznam terapeutických látok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *