Kvet geránia

Geránium – liek na telo aj dušu

Geránium. Rod rastlín z čeľade pakostovitých, ktorých existuje až okolo 400 druhov. Sú typické najmä pre mierne pásmo. Preto niet divu, že sa geránium, konkrétne Pakost lúčny, Pakost bahenný a Pakost krvavý, vyskytuje aj u nás. Najčastejšie sa môžeme s gerániom stretnúť na lúkach, v blízkosti potokov, ale aj v lesoch. Má ružové, modré alebo fialové kvetiny a často je považovaný za burinu. A pritom je geránium liečivá rastlina. Ak by ste si ho chceli nazbierať, s najväčšou pravdepodobnosťou narazíte práve na Pakost lúčny, ktorý je charakteristický svojimi modrými kvetmi a chlpatou dlhšou stonkou.

Geránium v liečiteľstve

Geránium považovali za liečivé už naši predkovia. Tí zbierali kvitnúcu vňať, ktorú sušili. Robili z nej potom odvary, ktoré slúžili pri poruchách trávenia. Využívali ju však aj navonok. Z geránia sa totiž robili obklady na hnisavé rany, či kožné ekzémy. Aj dnes sa geránium v liečiteľstve hojne využíva. Zaužívané sú dva spôsoby použitia geránia:

  • zbieranie a sušenie vňate geránia
  • získavanie silice z geránia destiláciou čerstvej vňate vodnou parou

Použitie sušeného geránia

Nie je nemožné objaviť geránium aj v blízkosti obydlí. Túto rastlinku si pokojne nazbierajte a vysušte. Môžete ju potom využívať pri viacerých druhoch problémov. Z geránia možno vyrobiť účinný obklad. Stačí sušené geránium navlhčiť a priložiť na problémové miesta. Takýto obklad je účinný napríklad pri bolestiach až opuchoch zubov, ušných zápaloch a dokonca aj zápaloch nervov. Obklad z geránia sa osvedčil na veľmi nepríjemný zápal trojklanného nervu, aj sedacieho nervu. Ak však trpíte opuchmi aj inde na tele, takisto sa nebojte použiť tento obklad z geránia. Keďže geránium má protizápalové a hojivé účinky, osvedčilo sa aj už spomínané múdro našich predkov, ktorí geránium využívali na hnisavé a nehojace sa rany.

Použitie silice z geránia

Silica geránia má výrazne kvetinovú vôňu s nádychom do korenista. A z tejto silice sa vyrába veľmi obľúbený éterický olej geránium. V posledných rokoch je mimoriadne používaný hlavne vďaka účinkom, ktoré má na ľudskú psychiku. Pôsobí totiž antidepresívne, upokojujúco, sedatívne, povzbudzujúco a harmonizujúco. Ako sa teda esenciálny olej geránium využíva? Je to najmä aromaterapia. Nakvapkajte si pár kvapiek éterického oleja geránium do aroma lampy a užívajte si jeho pozitívne účinky na psychiku. Obľubujú ho najmä ženy, ktorým pomáha pri zvládaní predmenštruačného syndrómu a v menopauze. Dokáže totiž stabilizovať ženské hormóny a pri menštruácii dokonca zmierniť krvácanie.

Aromaterapiu s použitím éterického oleja geránium si však môžete dopriať aj pri bolestiach hlavy. Skúste si nakvapkať pár kvapiek priamo do kúpeľa. Uvidíte, ako Vás takýto príjemný kúpeľ uvoľní a upokojí. Ako je to možné? Tento éterický olej má totiž schopnosť povzbudiť činnosť nervovej sústavy.

Špecifikom esenciálneho oleja geránium je tiež to, že ho možno použiť aj ako repelent. Pridajte k nemu aj iné éterické oleje! Práve v kombinácii s mätou je vynikajúcim repelentom. Primiešať však k nemu môžete aj esenciálne oleje Levanduľa, Bergamot, Pačuli, Citrón, či Šalvia lúčna.

Éterický olej geránium

Éterický olej geránium a Vaša pokožka

Tento vynikajúci éterický olej môžete použiť aj v rámci starostlivosti o Vašu pokožku. Je vhodný pre všetky typy pleti a možno ho pridať do krémov, či balzamov na pleť. Keďže pôsobí antisepticky, výrazne napomáha hojeniu rán. Ak trpíte na časté opary a afty, taktiež tento éterický olej použite. Vďaka dezinfekčným účinkom vylieči bodnutia hmyzom a prejavy akné. Máte suchú pokožku? Neváhajte pridať esenciálny olej geránium do denného krému. Rovnako však lieči aj suchú pokožku hlavy, ktorá má za následok tvorbu lupín. Dokáže dokonca vyhubiť aj voš v detských vláskoch.

Príjemné je tiež použitie esenciálneho oleja geránium pri masáži. Nielenže zjemní pleť, ale navodí aj dobrú náladu. Aj takáto bežná rastlinka, akou geránium v našich končinách určite je, môže mať množstvo neoceniteľných účinkov na ľudské telo aj psychiku. Užívajte si ich všetky!

foto: pixabay.com