hamamel virgínsky

Liečivý hamamel virgínsky

Tento pôvodom východoázijský a severoamerický ker má čosi do seba. Nie je to len jeho zaujímavý vzhľad. Má tiež preukázané liečivé účinky a vďaka tomu si čoraz väčšiu popularitu vyslúžil aj v našich končinách. Čo je hamamel a aké sú jeho účinky?

Ako spoznáte hamamel

Azda najzvláštnejšie je na ňom to, že kvitne v zime, kedy ostatné rastliny majú dávno „po sezóne“. V lete si ho ani nevšimnete. Jeho konáriky sú totiž holé a opadané a hamamel vtedy vyzerá, akoby vysychal. Ak sa však prizriete bližšie, objavíte pod vetvičkami zárodky malých výhonkov. A na jeseň Vás hamamel upúta krásne dočervena sfarbenými listami. To je však len začiatok. S príchodom zimy začne kvitnúť žltými, červenými, až oranžovo medenými kvetmi, ktoré nádherne rozvoniavajú. Farba kvetov závisí od druhu hamamelu. Súčasne s kvitnúcimi kvetmi začnú dozrievať aj minuloročné plody. Tie obsahujú čierne semená, ktoré po dozretí môžete objaviť aj 20 metrov od stromu!

Čo ste o hamamele nevedeli…

Okrem toho, že ako jeden z mála kvitne v zime, je hamamel zaujímavý aj týmto:

  • Jeho anglický názov znie witch hazel, čo v preklade znamená čosi ako „čarodejnícka lieska“. Kedysi bol, možno aj pre tento názov, považovaný za rastlinu, ktorá pomáha čarodejníkom pri príprave elixírov, vyháňa duchov a odvracia zlo
  • Semená hamamelu chutia podobne, ako pistácie. Veľmi obľúbené sú najmä u pôvodných Američanov
  • Niektoré druhy hamamelu môžu dosiahnuť výšku až 12 metrov!
  • Aj keď sa v našich podmienkach prirodzene nevyskytuje, môžete si hamamel vypestovať aj vo svojej záhrade. Postačia Vám semená a vlhká, úrodná pôda. Hamamel však nemá rád presádzanie, ani strihanie
  • Ak Vás obťažujú komáre a škodcovia, vysaďte si na dvore práve hamamel. Jeho vôňa ich totiž odpudzuje
  • Hamamel má liečivé vlastnosti. Na tieto účely sa používa takmer celá rastlina – listy, kôra, vetvičky a dokonca aj korene
  • Semená hamamelu sú jedlé a obsahujú množstvo olejov
  • Hamamel obsahuje vysoko účinné látky, a to najmä triesloviny, taníny, organické kyseliny a flavonoidy.

Použitie hamamelu

Hamamel virgínsky má antiseptické, sťahujúce, protizápalové a na pleť aj upokojujúce účinky. Práve preto sa využíva v kozmetickom a farmaceutickom priemysle. Nie je to teda len obyčajný okrasný krík!

Bio hamamelová voda Akamuti

Bio hamamelová voda Akamuti

V kozmetickom priemysle je hamamel najpopulárnejší najmä pri starostlivosti o pleť. Vyrába sa z neho hamamelová pleťová voda so sťahujúcimi a tonizujúcimi účinkami. Obľubujú ju najmä ľudia s problematickou pleťou a veľkými pórmi. Pri pravidelnom používaní hamamelová pleťová voda sťahuje póry, znižuje nadmernú tvorbu mazu v nich a bráni tak tvorbe akné. Jej veľkou výhodou je však to, že pokožku nevysušuje. Samozrejme len vtedy, ak si zadovážite skutočne kvalitný produkt v bio kvalite.

Ak máte na pokožke stopy po bodnutí hmyzom alebo podliatiny, takisto Vám pomôže hamamel. A to isté platí aj pre popraskané žilky na tvári. Listy hamamelu totiž zvyšujú odolnosť kapilár a tak eliminujú tvorbu a praskanie žíl. Práve preto sa odporúča prikladať si ho aj na kŕčové žily.

Máte citlivú pokožku? Neváhajte ho teda použiť aj po holení, voskovaní, depilovaní… Alebo ste to v noci prehnali so „žúrovaním“ a ráno musíte byť fit? O opuchnuté a unavené oči sa takisto postará hamamelová pleťová voda. Namočte do nej handričku alebo vatový tampón a položte na zatvorené viečka. Nechajte pôsobiť asi 5 minút. Opuch a začervenanie očí sa zmierni.

Od kozmetických účinkov na pokožku je už len krôčik k tým liečivým. Hamamel je skvelý aj v tejto oblasti. Dokáže zmieniť prejavy psoriázy, ekzémov, zaparenín a lieči dokonca aj rany, nádory, kožné vredy a hemoroidy! Stačí naniesť na čistú handričku a umiestniť na postihnuté miesto na pokožke. Tento postup je potrebné opakovať aspoň dva krát denne.

Ak trpíte bolesťami svalov a kĺbov, takisto si na postihnuté miesta prikladajte hamamelovú vodu. Má totiž protizápalové účinky. A práve preto je účinná aj pri bolestiach hrdla, ďasien a rôznych rán v ústach. Niekoľko kvapiek hamamelu rozmiešajte vo vode a kloktajte.

Liečivých a skrášľujúcich účinkov hamamelu skutočne nie je málo. Zaujali Vás? Vyskúšajte si ho teda aj doma! Skúste si pripraviť domácu kozmetiku z hamamelu.

Domáca kozmetika z hamamelu

Tieto jednoduché recepty s hamamelom určite zvládnete aj Vy. A odmenou Vám bude kvalitná domáca bio kozmetika, ktorá vyrieši starosti s problematickou pleťou.

Sťahujúca pleťová voda

Odvar z hamamelu zmiešajte s citrónovou šťavou v pomere 2:1. Pomocou kozmetického tampónu nanášajte na tvár. Po chvíli si tvár umyte vodou.

Pleťový toner na mastnú pokožku

Potrebovať budete: 1 vrecúško mätového čaju, šálku vriacej vody, 1 lyžicu šťavy z citróna a 1/4 šálky hamamelu. Zalejte mätový čaj a nechajte asi 10 minút lúhovať. Po vychladnutí pridajte citrónovú šťavu a hamamel. Poriadne zamiešajte a uložte do sklenenej nádoby. Používajte na pokožku každý deň po vyčistení pleťovou vodou.

Prvá pomoc na opuchnuté pery

Veľmi účinná je zmes hamamelu so soľou. Hamamelový extrakt zmiešajte so soľou v pomere 2:1 a priložte na opuchnuté miesto na pere. Nechajte pôsobiť 15 minút a potom umyte studenou vodou.

Hydratačný pleťový krém

Na jeho prípravu potrebujete: 10 kvapiek ružovej vody, 6 lyžičiek oleja z pšeničných klíčkov, 2 až 4 lyžičky hamamelu, 2 až 4 kvapky glycerínu a 6 lyžičiek medu. Všetky tieto suroviny spolu zmiešajte v hrnci. Vytvorí sa hustá pasta, ktorú uskladňujte na chladnom mieste. Tento jednoduchý hydratačný krém môžete použiť kedykoľvek.

Očný gél

Pripravte si: 2 polievkové lyžice uhorkovej šťavy, 2 polievkové lyžice aloe vera gélu, 2 polievkové lyžice hamamelového odvaru a 1/2 lyžice kukuričného škrobu. Ohrejte na panvici na miernom ohni uhorkovú šťavu, gél aloe vera a kukuričný škrob. Po zovretí vypnite sporák a pridajte hamamel. Premiešajte a nechajte vychladnúť. Gél môžete skladovať a používať podľa potreby.

Očný krém

Na jeho výrobu budete potrebovať: 1 kapsulu vitamínu E, 2 polievkové lyžice odvaru z hamamelu, 2 polievkové lyžice kakaového masla, 5 kvapiek éterického oleja levanduľa a 5 kvapiek éterického oleja kadidlo. V nádobe s dvojitým dnom alebo nad parou roztopte kakaové maslo. V inej nádobke zmiešajte ostatné ingrediencie a pridajte k nim roztopené kakaové maslo. Rozmiešajte a krém je hotový.

Gél na liečbu akné

Potrebujete: 40 ml vody, 40 ml vývaru z hamamelu, 5 kvapiek čajovníkového oleja, 5 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja a čajovú lyžičku xantánovej gumy. Hamamelový vývar zmiešajte s vodou a posypte xantánovou gumou. Pridajte čajovníkový a levanduľový olej a dobre premiešajte. Tento gél je veľmi účinný a môže vysušovať pokožku. Preto ho nanášajte len na postihnuté miesto, nikdy nie na celú tvár! Používať ho môžete cca týždeň od prípravy.

Osviežujúci telový sprej

Pripravte si: 1 polievkovú lyžicu hamamelu, 5 kvapiek éterického oleja citrón, 5 kvapiek éterického oleja uhorka a cca 2,5 dl destilovanej vody. Všetko spolu zmiešajte a dajte do rozstrekovača. Tento telový sprej je vhodný pre ženy aj pre mužov a je vynikajúci na osvieženie najmä v lete po sprche. Ak by na Vašu pokožku pôsobil dráždivo, jednoducho vynechajte citrónový éterický olej.

Mydlo na holenie

Na prípravu tohto mydla budete potrebovať: 1/2 lyžice hamamelového odvaru, 3 kapsule vitamínu E, 10 kvapiek esenciálneho oleja škorica, 10 kvapiek esenciálneho oleja mäta, 1/2 lyžice glycerínu a cca 14 dkg kokosového mydla. Najprv je potrebné roztopiť základ – kokosové mydlo. Počas tavenia mydla si v inej miske zmiešajte tekutý vitamín E s glycerínom, hamamelom a esenciálnymi olejmi. Túto zmes potom pridajte do roztaveného kokosového mydla. Nalejte do foriem a nechajte stuhnúť. Keďže hamamel má na pokožku upokojujúce účinky, toto mydlo je vynikajúce práve na holenie.

Ak ste už hamamel vyskúšali – či už na liečbu kožných ochorení alebo na skrášlenie pokožky, podeľte sa o svoje skúsenosti! Alebo poznáte nejaké ďalšie recepty na prípravu domácej kozmetiky s hamamelom?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *