Zázrak menom Kapucínka väčšia

Zázrak menom Kapucínka väčšia II.

V minulom článku som písala o kapucínke väčšej a jej benefitoch na naše zdravie. Sľúbila som, že dnes budem pokračovať s DIY v súvislosti s touto bylinkou, ktorú poznáme ako známe prírodné antibiotikum.

Základom pre DIY sú určite semienka tejto rastliny, ktoré si viete buď zakúpiť v špecializovanom obchode s bylinkami a s bio stravou, či niečo v tomto duchu, alebo si ich viete zadovážiť sami priamo zberom z vami vypestovaných rastliniek.

Zber:

Tým, že kapucínkové semienka dozvierajú postupne, tak to treba priebežne sledovať, pričom zrelé semienka sú žlto-hnedej farby a v tomto štádiu ich treba obrať.

Treba dávať pozor v akom stave sú dané semienka, či suché alebo vlhké, lebo s tým súvisí aj následný postup. Ak sú zbierané vlhké, tak ich len treba vysušiť. V prípade vlhkých semien ich treba očistiť v čistej vode a následne vysušiť do úplného sucha, aby nedošlo ku vzniku plesní. Avšak je dosť podstatné, aby tento proces sušenia prebehol pomerne v krátkom čase.

DIY:

Tinktúra

Mojim tipom na diy je určite tinktúra z kapucínky, ktorá sa doma ľahko pripraví, keď si do liehu zapracujete semienka a necháte v tmavej sklenej nádobe po dobu jedného mesiaca vylúhovať. Môžete kľudne pridať aj listy tejto rastlinky. Následne po tejto dobe celý obsah prefiltrujte, aby ste sa zbavili nečistôt a zvyškov časti rastlinky. Získate tak čistú tinktúru, ktorú môžete použiť na mnoho spôsob, ktoré som spomínala už aj v minulom článku.

Zázrak menom Kapucínka väčšia

Čaj

Okrem toho sa dá využiť aj samotná vňať tejto rastliny, ideál je si spraviť čaj z 30-50 g a pravidelne ho popíjať. Pričom bude mať veľmi pozitívny vplyv na urologickej úrovni. Týmto si podporíte samotnú liečbu, ak trpíte zápalom močových ciest napríklad, ktoré nie sú vôbec príjemné.

Tonikum proti vypadávaniu vlasov

V literatúre nájdete aj tip na diy proti vypadávaniu vlasov, ktoré je nasledovné.

Na tento posilňovať budete potrebovať 90%-ný lieh, do ktorého sa pridáva 100 g listov a semien kapucínky, vňate pŕhľavy a zimozelene po dobu pätnástich dní. Následne sa tinktúra aplikuje na pokožku hlavy každý deň a pri pravidelnom používaní sa po mesiaci až dvoch dostaví zjavný účinok.

Korenina

Okrem týchto podomácky pripravených medikamentov vieme kapucínku využiť aj na samotné spestrenie stravy a jedál, nakoľko sa dá použiť celá rastlina. Kľudne si môžete listy pridať do nátierok, či šalátov, prípadne ozdobiť rôzne slané, či sladké torty.

Pozor!

Napriek tomu, že je táto rastlinka skvelou voľbou a má obrovskú silu, tak je potrebné dať pozor na konzumáciu pri menších deťoch, hlavne tých do 3 rokov, ktoré by sa s touto rastlinkou a jej produktmi radšej nemali dostať do kontaktu.

Dávkovanie

Čo sa týka samotného dávkovania, tak ideál je pre dospelých 3-krát denne 15 kvapiek a starších detí opäť 3-krát denne, ale po 5 kvapiek. Ideálne je aplikovať ich pod jazyk na sliznicu a nechať vstrebať, prípadne aspoň chvíľu podržať v ústnej dutine a následne zbytok prehltnúť.

Skúšali ste niektoré z týchto DIY, prípadne máte to v pláne? Máte nejaké skúsenosti s touto rastlinkou? Pomohla vám?

foto: Autor: Wouter HagensVlastné dielo, Voľné dielo, Odkaz, Autor: Lukas RieblingVlastné dielo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

One thought on “Zázrak menom Kapucínka väčšia II.

  1. Kapucínka je určite veľký zázrak z našej malej záhradky. Používam ju preventívne už asi 4 roky / 2-krát do roka po 2-3 mesiace/ , po prvom roku som sa už neočkovala ani proti chrípke, vyliečila som si opakované zápaly močových ciest.
    Má neskutočné účinky na imunitu, prevenciu proti zápalom v organizme. vrelo DOPORUČUJEM!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *