Kakaové maslo

Kakaové maslo

Kakaové masloVeľa sa o ňom hovorí, no málo sa o ňom vie. Obľúbené a vo veľkom využívané v cukrárenskom, potravinárskom, ale aj farmaceutickom a kozmetickom priemysle. O čom je teda reč? O kakaovom masle.

Čo je kakaové maslo

Aj keď sa volá kakaové maslo, s tradičným maslom nemá spoločné takmer nič. Získava sa z bôbov kakaovníka a po vylisovaní kakaovej hmoty, v ktorej je ho približne 55%. Kakaové maslo je tuk krémovej farby a má jemnú aromatickú vôňu. Jeho kvalita závisí práve od kvality bôbov, z ktorých sa získava. Je pomerne drahé, a preto mnohí výrobcovia čokolády šetria a zamieňajú ho za rastlinné tuky. No čokoláda bez kakaového masla nie je to pravé orechové. Práva vďaka nemu je taká jemná a rozpúšťa sa v ústach.

Kakaové maslo a jeho použitie

Kakaové maslo má naozaj široké využitie. Okrem cukrárenského priemyslu a výroby čokolády je čoraz obľúbenejšie aj v potravinárstve a kozmetike. Čo teda s kakaovým maslom v kuchyni? Možno ste to nevedeli, ale je výborné na smaženie, opekanie aj pečenie. Jeho veľkou výhodou je to, že neprebíja chute ostatných ingrediencií. Dokonca im pomáha vyniknúť. Nemenej dôležité je to, že neobsahuje žiadny cholesterol. Jeho obsah tuku a kalórií je oveľa nižší ako pri bežných kuchynských tukoch. Takto nám teda kakaové maslo môže pomáhať zvnútra. Čo však jeho vonkajšie účinky na naše telo?

Kakaové maslo v kozmetickom a farmaceutickom priemysle

Používanie kakaového masla v kozmetike má naozaj dlhú, skoro 200 ročnú tradíciu. Jeho zvláčňujúce účinky poznajú oddávna aj africké ženy. Práve pre tieto účinky sa pridáva do mnohých kozmetických preparátov ako sú mydlá, krémy, mlieka, balzamy, hydratačné emulzie a  dokonca aj samo opaľovacie krémy. Možno ho však použiť aj samotné. Pýtate sa, čím je také výnimočné? Obsahuje totiž množstvo antioxidantov a je mimoriadne bohaté na vitamín E. Medzi jeho nesporné výhody patria:

  • hydratuje a chráni pokožku
  • pomáha minimalizovať vrásky okolo očí, úst a v oblasti hrdla
  • pomáha predchádzať tehotenským striám
  • pomáha predchádzať zjazveniu od akné

Ak budete preparáty z kakaového masla alebo kakaové maslo samotné používať pravidelne, na Vašu pokožku to bude mať viditeľné účinky. Krémy a emulzie z kakaového masla sú viac tuhé, no napriek tomu sa okamžite vstrebávajú do pokožky. Práve preto sú vhodné najmä pre suchú a  citlivú pleť. A azda vďaka tomu je označované aj ako „najlepší zvlhčovač“.

Problémom mnohých žien po tehotenstve sú nepekné strie v oblasti brucha a stehien. Treba sa im vyhnúť vopred, pretože po ich vzniku sa nedá urobiť už nič. Preto je potrebné kakaové maslo pravidelne natierať na ohrozené partie tela. Krémy a  mlieka s obsahom kakaového masla majú proti vzniku strií klinicky overené účinky. Dámy vyskúšajte a samé sa o tom presvedčíte. Ak fajčíte alebo sa často zdržiavate v zafajčenom a znečistenom prostredí, Vaša pokožka si kakaové maslo takisto zaslúži. Rovnako aj v prípade, že ste vystavení vonkajším vplyvom počasia. A nemusí ísť len o  vietor, či zimu. Pomáha zabrániť aj poškodeniu od slnečných lúčov. Čo je dôležité, je vhodné pre všetky typy pokožky. Dokonca aj pre citlivú a zrelú pleť. Máte problémy s  rôznymi druhmi ekzémov alebo dermatitídy? Kakaové maslo sa odporúča aj pri tomto type problémov. Obsahuje totiž polyphenol (CMP), ktorý zabraňuje produkcii imunoglobulínu. A práve ten dermatitídu spôsobuje. Kakaové maslo teda okrem krásy podporuje aj zdravie Vašej pokožky. Ako ešte bio kakaové maslo možno využiť:

  • na ruky
  • na nohy
  • na pery

Kakaové maslo zanechá Vaše ruky jemné a hydratované bez pocitu mastnosti. Dokonca aj chodidlá zostávajú zamatovo jemné. Ak ho použijete na pery, tie budú prirodzene jemné a chránené voči vonkajším vplyvom. To však stále nie je všetko. Čo by ste povedali na masáž s použitím kakaového masla? Predstavte si svoju pokožku jemnú, hydratovanú a navyše krásne voňavú. Práve pre túto čokoládovú vôňu je kakaové maslo veľmi obľúbené aj pri aromaterapii a relaxačných masážach. Navodí totiž príjemné pocity uvoľnenia a pokoja.

One thought on “Kakaové maslo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *