Levanduľa

LevanduľaVráťte sa na chvíľu do minulosti, do času letných prázdnin na dedine. Spomínate si na príjemnú vôňu, ktorá sa šírila z väčšiny záhrad? Šírila sa od aromatickej rastliny s drobnými modrofialovými kvetmi. Reč je o levanduli, ktorá kedysi mala svoje zaslúžené miesto v záhradkách dedinských gazdiniek. Dnes už sa jej pestovaním zaoberá len málokto. Čo je veľká škoda, pretože okrem pekného vzhľadu a vône má levanduľa aj zázračné schopnosti. Možnosti jej využitia sú ozaj všestranné.

Okrem toho, že si ňou môžete skrášliť záhradu a využiť ju ako prírodný živý plot s príjemnou vôňou, ktorá odpudzuje kliešte, svoje použitie má aj v šatníku alebo potravinovej skrinke ako odpudzovač molí. Keďže je to drevnatý poloker, je možné si ju vytvarovať podľa svojich predstáv. Skúste si teda predstaviť napríklad taký bonsaj z levandule. Určite by bol predmetom obdivu susedov. V niektorých krajinách sa používa dokonca ako korenina. V prípade, že máte problémy so spánkom, použite plátenné vrecúško naplnené levanduľou. Ak si ho položíte pod vankúš, zaslúžený odpočinok sa dostaví. Poznáme už teda využitie levandule na skrášlenie dvora a záhrady. Vieme, že je výborným pomocníkom v domácnosti a v kuchyni. Čo však jej liečivé účinky? Aké sú a pri ktorých problémoch je levanduľa najvhodnejšia?

LevanduľaPokiaľ ide o kozmetický a farmaceutický priemysel, má levanduľa skutočne široké využitie. Hlavne v dnešnej dobe plnej stresov a nervozity je levanduľa pre mnohých ľudí pomocníkom. Pôsobí totiž sedatívne a upokojujúco pri nervovom podráždení, hystérii a vyčerpanosti. Dokonca sú známe levanduľové kúpele slúžiace na liečenie neurózy. Túto šikovnú rastlinku ocenia i reumatici. Odporúčajú sa levanduľové kúpele rúk a nôh a tiež masáže s použitím levanduľového liehu. Tento sa vtiera do pokožky na postihnutých miestach a prináša úľavu od bolesti a kŕčov.

Okrem zdravia Vám táto rastlinka pomôže aj pri skrášľovaní. Na pokožku má omladzujúci vplyv. Ak Vás trápia kožné plesne, neváhajte a doprajte si levanduľový kúpeľ. Má tiež protizápalové účinky, pomáha pri popáleninách, kožných vyrážkach a ekzémoch. Celkovo má kozmetický priemysel vysokú spotrebu levanduľovej silice, čo svedčí o jej schopnostiach. Máte proste chuť na trošku domácej arómaterapie a relaxu? Levanduľový kúpeľ je pre Vás to pravé. Uvoľní a upokojí Vašu myseľ, osvieži Vaše telo.

Samozrejme, pestovať levanduľu je hlavne pre mestské typy ľudí menší problém. Existuje však alternatíva. Nemusíte si pripravovať zložité tinktúry, oleje a mastičky doma. Vyskúšajte kvalitné a účinné produkty s výťažkami z levandule.

Pri už spomínaných reumatických ťažkostiach Vám vynikajúco poslúži levanduľový telový a pleťový masážny olej. Okrem úľavy od duševného napätia a stresu pomáha ženám pri menštruačných kŕčoch a bolestiach. Vďaka svojmu zloženiu je vhodný aj pre jemnú detskú pokožku. Vyskúšajte svojmu bábätku navodiť príjemný spánok jemnou levanduľovou masážou. Nemusíte sa báť použiť ho na celé telo, vrátane tváre.

Podarilo sa Vám pri slnení spáliť svoju pokožku? Siahnite po liečivom levanduľovom balzame. Vašu pokožku upokojí, zmierni alergickú reakciu a prispieva k regenerácii pleti. Zároveň urýchli aj hojenie drobných kožných poranení.

Aby sme nezabudli aj na -násť ročných, je tu niečo pre ich citlivú a problematickú pleť. Na prejavy akné použite levanduľový regeneračný pleťový olej. Pôsobí antisepticky a protizápalovo a je vhodný pre všetky typy pleti od mladej a citlivej až po zrelú. Navráti žiarivosť a vitalitu, spomalí starnutie. Veľmi vhodný je dokonca aj pre chlapcov a mužov.

Nepovšimnuté neostanú ani Vaše vlasy. Levanduľová kvetinová pleťová voda má totiž multifunkčné využitie. Okrem bežnej dezinfekcie a čistenia pleti ju môžete použiť aj na osvieženie, napríklad pri dlhých cestách. Je však vhodná aj k regenerácii vlasovej pokožky a na jednoduchšie rozčesávanie vlasov bez ich poškodzovania a vypadávania.

Ako vidno, levanduľa je skutočnou pomocníčkou pri starostlivosti o Vaše zdravie a Vašu pokožku. Vyskúšajte niektoré výrobky z levandule a presvedčte sa o tom na vlastnej koži!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *