Jarná detoxikácia

DetoxikáciaJar a jeseň sú ideálnym obdobím pre detoxikáciu, respektíve očistu tela od škodlivín, ktoré sme si počas predchádzajúceho obdobia v organizme nahromadili . Čo to vlastne detoxikácia je a ako môžete prispieť k prirodzenej očiste tela?

Detoxikácia je prirodzený a neustály telesný proces, ktorým sa naše telo zbavuje toxínov prostredníctvom nášho zažívacieho ústrojenstva, pokožky, obehového, dýchacieho a lymfatického systému. Naše telo je prirodzene uspôsobené na vylučovanie toxínov, ale niekedy si už nevie rady, pretože ho preťažujeme príjmom priemyselne vyrábanej stravy (polotovarmi), nápojov, cukrov, parazitmi, a znečistením, ktoré prijímame z ovzdušia a vody. Pri takomto útoku na naše telo následne pociťujeme únavu, máme zápchu, sme plný plynov, máme zlý dych, slabú imunitu, hormonálnu nerovnováhu, kožné problémy, slabú cirkuláciu krvi, zmeny nálad, depresiu a tvoria sa nám hlieny.

Je viacero ciest, ktoré vedú k tomu istému cieľu. Niektoré sú drahé, iné lacné, ale určite pre každého existuje spôsob, ktorý mu bude vyhovovať. Ponúkame vám inšpiráciu ako si pripraviť takú malú voňavú očistu pomocou aromaterapie a podporiť svoje telo pri vylučovaní toxínov. Okrem toho vás táto detoxikácia príjemne povzbudí a pozitívne naladí do ďalšieho obdobia.

Aromaterapia

Aromaterapia – voňavá očista

Ak ste sa rozhodli podporiť svoje telo pri detoxikácii či očiste, prípadne zmierniť niektoré príznaky očisty, určite využijete prírodné éterické oleje a aromaterapiu ako vhodný prírodný spôsob očisty. Počas detoxikácie sa odporúča používať éterické oleje ako súčasť masážny olejov, kúpeľových olejov, prípadne sprchových olejov.

Prírodné éterické oleje vhodné na detoxikáciu

Éterické oleje Citrón, Grep a Jalovec pomáhajú uľahčiť od niektorým spomínaných symptómov tým, že podporia telo pri vylučovaní nežiaducich toxínov. V kombinácii s jarnou diétou a bylinkovou očistou sú súčasťou komplexného prírodného čistiaceho procesu. Prírodné éterické oleje pôsobia tak, že vstupujú pomocou pokožky do nášho krvného obehu, kde sú následne prenášané pomocou obehového a lymfatického systému do celého tela. Majú výrazný vplyv na naše telo, myseľ a v neposlednej rade aj na nášho ducha.

Jalovec (Juniperus communis): silný detoxikačný éterický olej pôsobí ako čistič, znižuje nervové napätie a pomáha pri celulitíde. Prírodný éterický olej Jalovec pôsobí proti vírusom, má dezinfekčné a močopudné účinky a pomáhať uľaviť od bolesti, od reumatických príznakov a pomáha vylučovať kyselinu močovú z tela. Vôňa jalovca pomáha posilniť myseľ počas obdobia, keď máme málo energie, trpíme úzkosťou a emocionálnym preťažením. Tento olej môže podráždiť pokožku a je potrebné sa mu vyhýbať počas tehotenstva.

Citrón (Citrus limonum): osviežujúci prírodný éterický olej, ktorý stimuluje krvné bunky, aby bojovali proti infekcii. Detoxikačné a regeneračné vlastnosti tohto éterického oleja prospievajú pečeni, prinášanú jasnú myseľ a pomáhajú utriediť emócie. Éterický olej Citrón môže podráždiť citlivú pokožku a v prípade použitia do kúpeľa musí byť riedený v základnom oleji.

Grep (Citrus paradise): má detoxikačný účinok na ľudí, ktorí sa snažia liečiť zo závislosti na liekoch. Éterický olej Grapefruit pôsobí proti vírusom, je antiseptický, má močopudné účinky a pomáha vylučovaciemu systému i pokožke. Osviežuje myseľ, odbúrava úzkosť, posilňuje, vzpružuje a pomáha zbaviť sa negatívnej energie. Môže zvýšiť citlivosť na svetlo.

Ako používať detoxikačné éterické oleje?

Detoxikačné éterické oleje sa môžu používať samostatne, alebo vo vzájomnej kombinácii. Je potrebné ich zriediť v základnom oleji pokiaľ ich chcete aplikovať priamo na pokožku. Môžu sa používať aj do kúpeľa, alebo inhalovať. Pokiaľ chcete prírodné éterické oleje používať do kúpeľa, najprv si napustite plnú vaňu a následne pridajte 8-30 kvapiek éterických olejov. Tento spôsob odporúčame preto, že sa oleje veľmi rýchlo odparujú a bola by škoda prísť o čaro ich vône a jej vplyvu na nás. Vyhnite sa však tomu, aby ste sa do kúpeľa ponorila celá, aby sa vám oleje nedostali do očí. Pri aromaterapeutickej kúpeli sa neodporúča používať mydlo, pretože môže reagovať s olejmi a neutralizovať ich. Tým sa nedostaví žiaduci výsledok, ktorým je prirodzená očista tela.

Detoxikačná masáž

Prečo neskombinovať pozitívne vlastnosti masáže ako sú relaxácia a manuálnu lymfatickú drenáž s účinkami očistných éterických olejov? Čisté éterické oleje sú veľmi koncentrované preto je potrebné rozriediť ich v základnom oleji predtým ako sa aplikujú na pokožku.

  • 4 kvapky éterického oleja Cypriš
  • 4 kvapky éterického oleja Jalovec
  • 4 kvapky éterického oleja Grep
  • 6 kvapiek éterického oleja Bobkový list
  • 2 lyžice (30 ml) slnečnicového oleja

Zmiešajte éterické oleje so slnečnicovým olejom

Hydroterapia

Voda sama o sebe je veľmi liečivá i očistná, a kúpeľ je výborným spôsobom ako využívať éterické oleje. Kombinuje v sebe možnosť inhalácie a absorpcie éterických olejov prostredníctvom pokožky.

Detoxikačná kúpeľová soľ

  • 4 kvapky éterického oleja Slamienka
  • 10 kvapiek éterického oleja Grep
  • 10 kvapiek éterického oleja Jalovec
  • 1 šálka (250 ml) soli z Mŕtveho mora (príp. morskej soli)

Zmiešajte éterické oleje so soľou a vsypte do plnej vane teplej vody.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *