Avokádo

Výnimočný avokádový olej

Ak poznáte výnimočné zdravotné účinky avokáda, určite Vás neprekvapí, že rovnako zdravý a prospešný je aj avokádový olej. Jeho účinky ocenia najmä ženy, keďže je to vynikajúci vlasový olej, ale aj regeneračný pleťový olej. Hodnotný však bude aj pre starších ľudí a ľudí s problémovou pokožkou. Aké sú teda vlastnosti avokádového oleja a ako ho používať?

História a výroba avokádového oleja

Ľudia poznajú avokádo už naozaj dlho. Je známe, že už pred 3000 rokmi ho hojne konzumovali Aztékovia, ktorí ho považovali za afrodiziakum. A z tohto miesta, teda zo Strednej a Južnej Ameriky, zrejme avokádo aj pochádza. Domorodci od Mexika až po Chile ho pestovali a konzumovali dávno predtým, než noha prvého Európana vstúpila na americkú pôdu. Mexiko si svoju jedinečnosť v oblasti pestovania avokáda zachovalo až dodnes. Je totiž hlavným pestovateľom avokáda vo svete.

Avokádo, známe aj ako Hruškovec americký (Persea americana), je tropický strom, ktorý môže dorásť až do výšky 15 m. Jeho plodom je známe avokádo s kôrou zelenej, až čiernej farby a veľkou kôstkou vnútri. Konzumuje sa dužina avokáda, ktorá má svetlo žltú farbu a ľahko sa roztiera. A práve dužina je najpodstatnejšia pri výrobe avokádového oleja. Pravý a ten najkvalitnejší bio avokádový olej sa vyrába lisovaním dužiny za studena. Takto sa získava panenský avokádový olej, ktorý je rovnako zdravý ako samotné avokádo.

Prečo je avokádový olej zdravý?

Mnohí považujú avokádo za zázračnú potravinu a avokádový olej za ten najcennejší zo všetkých prírodných rastlinných olejov. Oboje, plod aj olej, sú určené na každodenné použitie. Obsahujú totiž množstvo účinných látok:

  • Vitamíny – A, C, B1, B2, B6, D, E, K
  • Minerály – draslík, fosfor, horčík, mangán, meď, selén, sodík, vápnik, zinok, železo
  • Kyslina listová
  • Kyselina pantoténová
  • Betasitosterol – prírodný antioxidant
  • Manoheptulóza – špeciálny druh sacharidu

Pri správnej a šetrnej výrobe, teda lisovaním za studena, obsahuje avokádový olej všetky účinné látky avokáda. To je aj dôvod, prečo je taký prospešný pri riešení mnohých zdravotných problémov.

Avokádový olej

Avokádový olej od Akamuti

Ako ho používať

Avokádový olej je možné užívať zvnútra, ale aj zvonka. Zvnútra je pre svoju avokádovo – orieškovú chuť a vôňu obľúbený najmä do omáčok, šalátov a dressingov. Pridáva sa však aj do marinád, na grilované jedlá, či ako zálievka cestovín. Pri užívaní zvnútra je vynikajúci ako prevencia nádorových chorôb, srdcovo-cievnych ochorení, no používa sa aj pri liečbe cukrovky, prostaty a dokonca aj pri problémoch so zápchou. Je obľúbený aj pri liečbe nadváhy. Veľmi zaujímavé sú však jeho účinky na pokožku a vlasy.

Avokádový olej na pleť

Avokádový olej je antialergický a preto ho možno používať na všetky typy pleti. Vďaka obsahu draslíka, ktorý je označovaný ako minerál mladosti, je avokádový olej veľmi obľúbený u žien po menopauze. Regeneruje totiž zvädnutú a ochabnutú pleť tváre, najmä okolo očí. Vďaka vitamínom E a D zas pokožku omladzuje, dodáva jej sviežosť a zbavuje ju vrások. Pri pravidelnom používaní avokádového oleja namiesto bežného krému sa elasticita pokožky obnovuje. Možno ho však použiť aj na masáže tváre a krku.

Avokádový olej je účinný pri kožných ochoreniach. Natierajte sa ním pri liečbe psoriázy, lupienky, či rôznych ekzémov. Pomôcť však môže aj pri podráždenej pleti a pokožke trpiacej prejavmi akné.

Možno ho použiť aj na pokožku celého tela. Avokádový olej je totiž určený aj na masáže. Ako masážny olej sa zväčša mieša so základným masážnym olejom pre lepšiu hydratáciu. Obľúbený je v zmesi s jojobovým, mandľovým alebo olivovým olejom. Pri takýchto masážach je navyše prevenciou kŕčových žíl a celulitídy.

Avokádový olej na vlasy

V tejto oblasti pôsobí avokádový olej najmä ako prevencia vypadávania vlasov. Je však vhodný aj na citlivú a suchú vlasovú pokožku, na rozštiepené vlasové končeky a na problémy so suchými vlasmi. Vyskúšajte pár receptov, pri ktorých vám avokádový olej na vlasy môže pomôcť:

1. Vlasový zábal s avokádovým olejom

Zmiešajte 1 lyžičku avokádového a 1 lyžičku olivového oleja. Túto zmes mierne zahrejte. Naneste na vlasy a vlasovú pokožku a 15 minút masírujte krúživými pohybmi. Olej vsiakne a prekrví pokožku. Ak však máte mastnú vlasovú pokožku, nanášajte len na vlasy. Potom namočte uterák do horúcej vody a omotajte okolo hlavy. Nechajte 10 minút pôsobiť a potom vlasy umyte.

2. Ako píling vlasovej pokožky

Polievkovú lyžicu avokádového oleja zmiešajte s polievkovou lyžicou hnedého cukru. Namočte si hlavu a vlasy a touto zmesou masírujte pokožku hlavy cca 10 minút. Potom si vlasy umyte. Zmes dokonale odstráni nečistoty a odumreté tkanivo na hlave.

3. Maska na vlasy

Budete potrebovať lyžicu avokádového oleja, lyžicu olivového oleja, ½ lyžice medu a jeden bielok. Všetko zmiešajte a naneste na vlhké umyté vlasy. Nechajte pôsobiť cca 10 minút a potom opláchnite.

4. Výživná maska na suché a poškodené vlasy

Tri polievkové lyžice avokádového oleja zmiešajte s ½ hrnčeka majonézy. Pridať môžete aj pár kvapiek Vami vybraného esenciálneho oleja. Poriadne zmiešajte a naneste kompletne na celé vlasy. Po 20 minútovom pôsobení umyte šampónom.

5. Vlasový kondicionér

Zmiešajte polievkovú lyžicu avokáda s polovicou pohára piva. Po umytí vlasov šampónom použite ako bežný kondicionér. Nechajte pôsobiť 5 minút a opláchnite vlažnou vodou.

Avokádový olej je navyše známy tým, že chráni vlasy, vlasovú pokožku, ale aj pokožku celého tela pred silným slnečným žiarením. Môžete si ho teda pokojne pribaliť aj na dovolenku. Poslúži viacnásobne!

2 thoughts on “Výnimočný avokádový olej

  1. Dobrý deň , chcem sa opýtať na účinky Avokádového oleja na chrupavky .V lieku Piascledine 300 je so Sójovým olejom . Uvažujem užívanie oboch olejov .Ďakujem

    • Dobrý deň, čo sa týka avokáda a avokádového oleja tak jedna francúzska štúdia preukázala pozitívny vplyv avokáda na obnovu chrupaviek čo ocenia najmä ľudia s artritídou a reumatizmom. Odporúčame zaradiť avokádo prípadne avokádový olej do svojho jedálnička prípadne užívať vnútorne čistý rastlinný olej. Pekný deň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *