Bambucké maslo a zdravie z africkej prírody

Bambucké maslo je dnes známe po celom svete. Mnoho ľudí sa spolieha na jeho účinky a s obľubou ho používa v každodennej starostlivosti o telo a vlasy. Bambucké maslo, v zahraničí, ale aj u nás, nazývané tiež shea butter, má široké spektrum využitia a rozhodne sa ho oplatí vyskúšať, či už túžite po zdravej pleti, zdravých vlasoch alebo chcete oboje.

Odkiaľ bambucké maslo pochádza?

Bambucké maslo sa do celého sveta rozšírilo z Afriky. Strom, z ktorého sa získava sa nazýva Maslovník africký, odborne Vitellaria paradoxa. Rastie najmä na savanách západnej a severnej Afriky. Strom rastie do výšky desiatok metrov, má bohatú korunu a plody, ktoré vyzerajú ako slivky. Práve plody ukrývajú jadrá, z ktorých sa finálne získava bambucké maslo.

Tradičná výroba bambuckého masla

Strom shea

Strom shea – z neho sa vyrába bambucké maslo

Panenské bambucké maslo sa do dnešnej doby vyrába ručne a tradičnou technológiu, ktorá sa používa už niekoľko storočí. Na začiatku celého procesu ženy pozbierajú plody, z ktorých sa v ďalšom kroku odstráni dužina. Očistené jadrá sa prirodzeným spôsobom vysušia a následne sa z nich dá preč škrupina. Jadrá bez škrupiny treba potom rozdrviť. Rozdrvené jadrá sa za stáleho miešania pražia. Upražené kúsky sa poctivo opäť rozdrvia, kým z nich nezostane len pasta. Do takejto pasty sa pomaly, za stáleho miešania rukami, opatrne prilieva voda. Vzácne oleje pomaly vyplávajú na vodnú hladinu, kde stuhnú a rukami sa odstránia. Oleje sa následne opäť pomaly na slabom ohni roztopia, aby sa z nich odparila posledná, zbytočná voda. Maslo sa v poslednom kroku formuje do guličiek a takto sa dostáva sa na trh. Združenia v Afrike produkujú nerafinované bambucké maslo tej najvyššej kvality prostredníctvom programu Fair trade.

Zloženie bambuckého masla

Bambucké maslo je tuk jemne žltej farby, tuhej konzistencie, ktorý sa pri dotyku s pokožkou okamžite topí a ľahko sa rozotiera. Ako každý tuk, aj bambucké maslo je zložené z mastných kyselín. Obsahuje najmä kyselinu stearovú a kyselinu olejovú. Okrem nich tvoria bambucké maslo ešte kyselina linolová, kyselina palmitová, kyselina linolénová a kyselina arachidová. Ďalšími dôležitými zložkami bambuckého masla sú fenoly a vitamíny A a E. Všetky spomínané komponenty bambuckého masla sú zodpovedné za jeho liečivé účinky.

Kozmetika z bambuckého masla

Našľahané bambucké masloÚčinky bambuckého masla sa využívajú najmä v starostlivosti o pleť a o vlasy. Na trhu sa nachádza množstvo druhov kozmetiky z bambuckého masla. Vo všeobecnosti sa dá kúpiť 100% bambucké maslo alebo rôzne prípravky, ktoré bambucké maslo obsahujú. Čisté bambucké maslo sa dá pridať do mnohých domácich kozmetických receptov. Okrem toho sa bambucké maslo s obľubou pridáva do pleťových krémov, vôd alebo mliek. Nájsť sa dá aj v sprchových géloch, pílingoch a mydlách. Svoje miesto má aj v šampónoch na vlasy, kondicionéroch a v balzamoch na pery.

Bambucké maslo a zdravá pleť

Väčšina ľudí využíva bambucké maslo na pleť. Bambucké maslo dokáže pomôcť pri mnohých kozmetických problémoch a navracia tak pokožke komplexné zdravie. Jeho účinky ocenia napríklad ľudia, ktorých trápi akné. Rovnako dokáže zmierniť príznaky psoriázy, pri ktorej premastí pokožku a zabráni tak jej nadmernému olupovaniu a svrbeniu. Pri pravidelnom používaní dokáže tiež zosvetliť pigmentové škvrny, jazvy a strie. Dodá pleti elastickosť a pružnosť a tým zamedzí tvorbe vrások. V neposlednom rade treba spomenúť, že bambucké maslo zvlhčí aj tú najsuchšiu pokožku a preto je vhodné na tvár, dekolt, pery, ale aj na päty a lakte.

Recept na domáci očný krém s bambuckým maslom:

  • 20g bambuckého masla
  • 10g olivového oleja
  • 1g Vitamín E
  • hrniec alebo vyššia panvica
  • ohňovzdorná miska
  • tyčový mixér
  • kelímok (sterilizovaný)

Postup:
Do hrnca alebo panvice nalejeme vodu a doprostred dáme ohňovzdornú misku. Vodu privedieme k varu. Do misky dáme bambucké maslo a necháme úplne rozpustiť. Akonáhle sa rozpustí, misku vyberieme a k bambuckému maslu pridáme olivový olej. Mixérom mixujeme cca 7 minút, pokiaľ zmes nevychladne. Potom pridáme vitamín E a mixujeme ďalších cca 5 minút. Vznikne krásne nadýchaný a jemný našľahaný krém pre vaše očné okolie. Krém premiestnime do kelímku. Zavrieme ho až kým krém nebude úplne vychladnutý. Skladujeme v chladničke.

Ďalši skvelé recepty na našľahané bambucké maslo nájdete napr. tu alebo tu.

Krásne vlasy s bambuckým maslom

Aj keď je bambucké maslo tuk, nebývajú pri jeho používaní vlasy ťažké ani mastné. Bambucké maslo je ideálnym prípravkom na suché a zničené vlasy. Maslo regeneruje celý vlas v celku a dodáva mu potrebnú vlhkosť. Vlasy sú tak hydratované a lesklé. Bambucké maslo na vlasy si obľúbia aj ľudia, s rozštiepenými končekmi, ktorí sa ich chcú zbaviť. Maslo takéto končeky účinne ošetrí a zabráni opätovnému štiepeniu. Bambucké maslo a prípravky z nech pomôžu odstrániť aj lupiny a zvlhčia suchú pokožku hlavy. V letných mesiacoch dokáže bambucké maslo vytvoriť na vlasoch jemný film, ktorý ich ochráni pred škodlivými slnečnými lúčmi. Rovnako chráni pred nadmerným teplom z kulmy, žehličky alebo fénu.

Ak ste si vlasy často farbili a máte ich poškodené, vyskúšajte tento domáci krém na poškodené vlasy:

  • 4 lyžice bambuckého masla
  • 2 lyžice kakaového masla (viac informácií tu)
  • 4 lyžice olivového oleja
  • esenciálny olej Ylang-Ylang

Vo vodnom kúpeli si roztopíme bambucké a kakaové maslo. Pridáme olivový olej. Za stáleho miešania nakvapkáme aj Ylang-Ylang. Odstavíme a necháme vychladnúť v nádobe s ľadom. Zmes nanesieme na vlasy, rožčešeme ich, aby sa zmes dostala všade. Vlasy zabalíme do igelitového sáčku a následne do uteráka, necháme pôsobiť cca 30 minút. Vlasy umyjeme šampónom. Vlasy budú zdravé a hydratované.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *