Mandľový olej

Máte problémy so suchou pokožkou? Trápia Vás vysušené a rozštiepené vlasy? Alebo nedokážete svoju pokožku dostatočne hydratovať? Na tieto problémy môžete odteraz pokojne zabudnúť. Je tu riešenie. Jeho meno je mandľový olej.

Mandľovník a jeho plody

Azda nikoho neprekvapí, že mandľový olej sa vyrába z plodov mandľovníka, teda z mandlí. Tento strom je ľahko zameniteľný s u nás tradičnejšou broskyňou. A to aj preto, že ide o stromy z rovnakej čeľade. Mandľovník však má trochu špicatejšie listy. Strom môže dorásť až do výšky piatich metrov. Kvitne krásnymi bielo ružovými kvetmi, avšak to najdôležitejšie na ňom sú práve jeho plody – mandle. Nachádzajú sa v kôstkovici, ktorá má plstený obal. V ňom je zas kôstka s dierovanou škrupinou a práve v nej sa nachádza samotný plod, teda mandľa. Tú už všetci poznáme. Je biela až krémová s hnedou šupkou. Z jedného mandľovníka možno nazbierať až 60 kíl mandlí. Ak by ste však mandľovníky hľadali na Slovensku, prirodzene sa tu nenachádzajú. Ich pôvodným domovom je Severná Afrika a Juhoeurópske krajiny ako Španielsko, Taliansko a krajiny Balkánu.

Čo obsahujú mandle?

Aj keď to mnohí ani netušia, existujú dva druhy mandlí. Horké a sladké. Na konzumáciu však horké mandle nie sú vhodné, keďže už desať kusov môže pôsobiť na človeka ako jed. Konzumujú sa teda len tie sladké. A mnohí ich považujú len za pochutinu. Mandle však majú okrem skvelej chuti aj množstvo pozitívnych účinkov na organizmus. Je to hlavne vďaka ich obsahu:

  • množstvo vlákniny
  • vitamíny, najmä B, B2 a E
  • kyselina listová
  • minerály – vápnik, draslík, meď, zinok a najmä množstvo horčíka

Nie je preto prekvapením, že sa využívajú nielen v potravinárstve, ale aj v kozmetickom a farmaceutickom priemysle. Pokiaľ ide o potravinárstvo, spomenúť možno asi najznámejší produkt z mandlí, a to vynikajúci marcipán. Bežná je však aj ich konzumácia bez úprav a to buď samotné, v čokoládach a dezertoch alebo ako prímes do šalátov, či do jogurtov. Pokiaľ však ide o ich liečivé účinky, tie sa najviac prejavujú vďaka najúžasnejšiemu produktu z mandlí, ktorým je mandľový olej.

Mandľový olej – to „naj“ z mandlí

Mandľový olej

Mandľový olej

Ako každý kvalitný rastlinný olej, tak aj mandľový olej sa získava lisovaním za studena z mandlí. Je zlatistej farby a preto ho bez obáv môžeme označiť ako zlatý mok. A to vďaka jeho účinkom a vlastnostiam. Výnimočný je hlavne vďaka vysokému obsahu horčíka ktorý, ako je známe, je prospešný pre vlasy, nechty, aj pokožku.

Mandľový olej a pokožka

Mandľový olej sa vynikajúco a rýchlo vstrebáva, neupcháva póry a nezanecháva na pokožke pocit mastnoty. Je preto vhodný pre všetky typy pleti, avšak najmä pre suchú a citlivú pleť. Možno ho používať aj na detskú pokožku a tiež na pokožku žien v tehotenstve. Je nielen vynikajúcim hydratačným prostriedkom na pleť, slúži tiež ako odličovač, či masážny olej.

Mandľový olej pokojne použite na pokožku celého tela po kúpaní. Nahradí telový krém. Pár kvapiek oleja možno pridať dokonca aj do kúpeľa. Pokožka sa tak menej vysušuje. Vďaka mandľovému oleju tiež možno predchádzať pnutiu pokožky v tehotenstve. Aj takýmto spôsobom je možné predísť vzniku neželaných strií. Jednoducho ho aplikujte na problematické miesta dvakrát denne. Je tiež náhradou krému na ruky, či na chodidlá. Ak si doň na pár minút namočíte ruky, budete mať krásne a zdravé nechty.

Mandľový olej však upokojuje a lieči aj mierne poranenia a choroby kože. Preto je možné použiť ho napríklad po holení a depilácii. Spálili ste sa na slnku? Namiesto krému po opaľovaní aplikujte na postihnuté miesta mandľový olej.

Mandľový olej a vlasy

Vďaka mandľovému oleju sú suché a zničené vlasy minulosťou. Vlasom dodáva krásny lesk, hydratuje ich a spevňuje. Nemusíte ho používať každodenne. Stačí si dopriať raz do týždňa zábal. Okrem krásnych vlasov zabezpečí aj zdravú pokožku hlavy bez lupín.

Masáž mandľovým olejom

Pri masáži ho možno kombinovať a riediť rôznymi éterickými olejmi. Obľúbený na masáže je nielen preto, že sa vynikajúco vstrebáva. Významné sú aj jeho upokojujúce účinky, ktoré má vďaka vysokému obsahu horčíka. Ak trpíte stresom a nervozitou, doprajte si masáž mandľovým olejom. Pomôže nielen telu, ale aj duši.

foto: pixma.com