Santalové drevo

SantalSantal, santalové drevo… Aj Vám to meno znie tak exoticky? V skutočnosti santal naozaj pochádza z exotických ďalekých krajín južnej Ázie. Je to strom, ktorého prirodzeným domovom je Jáva, Sumatra, Borneo a  najmä India. Tam sa podľa písomných zmienok používal už pred dvetisíc rokmi. Obľúbený bol najmä vďaka svojej aróme a starí Indovia ho preto používali v kadidlách pri rôznych náboženských obradoch. V moslimských krajinách vraj pálenie santalového dreva pomáhalo dušiam mŕtvych rýchlejšie vystúpiť do neba a Tibeťania ním dodnes liečia nespavosť a  pocity strachu.

Santalové drevo je mimoriadne aromatické. A na rozdiel od iných aromatických drevín si svoju vôňu dokáže udržať po dlhé roky. Práve pre túto výraznú a príjemnú arómu, ktorou disponuje vďaka vysokému obsahu vonných silíc, je obľúbené pri rôznych druhoch aróma terapie a pri výrobe kozmetiky. Ďalším pozitívom santalového dreva je jeho schopnosť liečiť. A to nielen navonok, keď lieči rôzne kožné ochorenia, ale aj vo vnútri človeka, presnejšie v jeho mysli, kde dokáže pomôcť pri mnohých psychických a nervových poruchách. Ale pekne po poriadku… venujme sa najprv využitiu santalu v  kozmetike. V tejto oblasti sa využíva prevažne santalový olej. S inými olejmi sa veľmi dobre mieša a preto je pridávaný do najkvalitnejších parfumov. A  keďže je jeho vôňa sladká, exotická a podmanivá, parfumy sa z neho dokonca vyrábajú. Má aj vlastnosti prírodného UV filtra, nie je preto divom, že je využívaný pri výrobe opaľovacích krémov. Santal je tiež považovaný za mimoriadne antiseptický, protibakteriálny a protizápalový. Tieto svoje vlastnosti potvrdzuje ako prísada rôznych krémov, mydiel, telových mliek a dokonca aj šampónov. Dokáže totiž zmierniť tvorbu vlasových lupín. Nezanedbateľné sú jeho upokojujúce účinky na podráždenú pleť po holení. Pri problémoch s akné pôsobí santal protizápalovo a nepríjemné viditeľné prejavy akné dokáže potlačiť. Krémy s pridaním santalovej silice pôsobia na všetky typy pleti, a to citlivú, suchú a dehydrovanú, ale aj mastnú pleť.

Fanúšikovia aromaterapie nepohrdnú vonnými tyčinkami s vôňou santalového dreva. Do obľúbenej aróma lampy sa používa aj santalová silica. V spojení s  kúpeľom s pridaním tejto silice pôsobí aróma terapia upokojujúco, navodí príjemnú atmosféru a tak dokáže zmierniť stres, strach, depresiu a iné negatívne prejavy psychického vypätia. Santalová vôňa dokonca pôsobí ako afrodiziakum. Ak si čas od času doprajete aj masáž s použitím santalového masážneho oleja, zmiernia sa nepríjemné príznaky stresu a kŕčov a zbavíte sa aj problémov s nespavosťou. Už starí Indovia verili v relaxačné a dezinfekčné účinky santalu a dnes tomu nie je inak. Preto je známe aj využívanie santalových vonných tyčiniek v rôznych zdravotníckych strediskách a čakárňach a dokonca aj v  strediskách jogy, či veštiarňach. Dokáže vraj navodiť silné duchovné vibrácie a  liečiť dušu. Ak Vás však trápia prízemnejšie a bežnejšie zdravotné problémy, napríklad obyčajná bolesť v krku, pomôže vmasírovanie santalovej silice do oblasti lymfatických uzlín. Pri chronickej bronchitíde zas zaúčinkuje inhalácia santalovej silice.

Ako sa však jednoducho dostať k tomuto exotickému pomocníkovi? V našich zemepisných šírkach sa santalový strom nevyskytuje a vycestovať do Ázie by bolo asi trošku nepraktické. A nakoniec, ani taký výlet by nemusel byť úspešný, pretože v niektorých krajinách je výrub týchto vzácnych stromov zakázaný alebo podmienený rôznymi zákonmi a smernicami. Ak sú Vám však účinky santalu sympatické, je jednoduchá možnosť ako ich vyskúšať na sebe. Pri rôznych problémoch s pleťou, ako napríklad akné, suchá a dehydrovaná pleť, či príliš mastná pleť, je dostupný regeneračný pleťový olej Santal. Obľúbený je aj u mužov, keďže dokáže upokojiť podráždenú a začervenanú pokožku po holení. Ak by ste radi vyskúšali účinky santalu na Vašu psychiku, na tento účel je vhodný éterický olej zo santalového dreva. Pridajte pár kvapiek do kúpeľa a užívajte si sladkú a zmyselnú vôňu, ktorá Vás dokáže upokojiť a  navyše pôsobí aj ako afrodiziakum. Alebo ho použite pri masáži, ktorá zmierni kŕče,  navodí príjemnú atmosféru a zbaví Vás tak stresu. Na problémy so suchou vlasovou pokožkou je najvhodnejšia kvetinová pleťová voda Santal. Tá Vás okrem lupín zbaví aj suchých a začervenaných miest na pokožke. Vybaľte teda cestovné tašky, zatiaľ nikam cestovať nemusíte. Zaobstarajte si tohto exotického pomocníka jednoducho, vo forme rôznych bio produktov dostupných aj na našom trhu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *