Ako otehotnieť vo vyššom veku?

Ako otehotnieť vo vyššom veku?

Lekári sa zhodujú v jednom. Ideálny vek ženy na počatie dieťaťa je medzi osemnástym a dvadsiatym siedmym rokom. Aj do tridsiatky by s otehotnením nemal byť väčší problém, ak sú partneri zdravotne v poriadku. No čím je žena staršia, tým je tehotenstvo rizikovejšie a bohužiaľ, samotné otehotnenie aj menej pravdepodobné. Nie vždy sa však podarí počať dieťa v tom „správnom“ veku. Čo v prípade, ak ste to nestihli? Existuje šanca otehotnieť aj po štyridsiatke? Určite áno, no asi to nebude celkom jednoduché.

Prečo radšej otehotnieť skôr

Štatistiky hovoria jasne. Po štyridsiatke je takmer každá tretia žena neplodná. Dôvodov pre neplodnosť môže byť viacero.

Či už dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie, neriešené alebo neodhalené zdravotné problémy, zlá životospráva a nesprávne stravovacie návyky, nadmerný stres… Všetky tieto faktory veľmi negatívne vplývajú na plodnosť ženy vo vyššom veku.

Ak sa chcete vyhnúť problémom, ideálne je posnažiť sa o prvé dieťa do tridsiatky. Samozrejme, že tehotenstvo po štyridsiatke nie je úplne vylúčené. Čo by ste mali robiť, ak ste už túto vekovú hranicu prekročili a neúspešne sa snažíte o dieťatko?

Dá sa otehotnieť po 40tke?

Neexistujú rady, ktoré vám zaručia, že sa po štyridsiatke stanete matkou. No ak chcete svoje šance zvýšiť, mali by ste určite žiť zdravo a aktívne, vyhýbať sa stresu, neholdovať alkoholu a cigaretám, poradiť sa s lekárom a v neposlednom rade, sledovať svoj menštruačný cyklus.

Ten má totiž svoje fázy, počas ktorých šance na otehotnenie stúpajú, respektíve klesajú. Ide o tieto fázy menštruačného cyklu:

  • Menštruácia. Trvá v priemere 3-7 dní a počas tohto obdobia sú šance na otehotnenie minimálne.
  • Predovulačné obdobie. Obdobie približne 4-5 dní pred ovuláciou, kedy sa šance na otehotnenie zvyšujú.
  • Ovulácia alebo takzvané „plodné dni“. Väčšinou k nej dochádza medzi 10tym až 14tym dňom celého cyklu. Ak má žena pravidelný 28 dňový cyklus, ovulácia nastáva v 14ty deň cyklu. Ovulácia znamená vrchol plodnosti u ženy.
  • Poovulačné obdobie. Trvá 12-16 dní a šanca na otehotnenie síce existuje, ale je nízka.

Pri snažení sa o dieťa teda určite sledujte aj svoj cyklus. Ak máte nepravidelný cyklus, k určeniu plodných dní vám pomôže ovulačná kalkulačka.

 

Existuje tiež možnosť merania bazálnej teploty alebo ovulačný test, vďaka ktorému je možné určiť, kedy má žena plodné dni. To samozrejme neplatí len po 40tke. Menštruačný cyklus by si mala sledovať každá žena, ktorá túži po dieťati.

„Babské“ rady ako otehotnieť, keď sa nedarí

Ak máte za sebou všetky vyšetrenia, s partnerom ste zdravotne úplne v poriadku, no dieťa stále neprichádza, zrejme si túto otázku kladiete často. Ako otehotnieť, keď sa nedarí?

Na trhu existuje množstvo produktov, ktoré vám môžu pomôcť otehotnieť. Ich široký výber nájdete napr. aj v eshope adiel.sk

Mnohé ženy sa snažia poraziť neplodnosť, respektíve neúspešné snaženie o dieťa, babskými radami. To, či skutočne zaberajú, je naozaj otázne. A lekári sú, čo sa týka týchto rád, pomerne skeptickí. No mamičky, ktorým sa napokon otehotnieť podarilo, sú o ich účinnosti presvedčené. Aké babské rady by ste teda mohli vyskúšať?

  1. Vyložiť nohy hore. Jedna z babských rád hovorí, že po styku by ste si mali vyložiť nohy hore, aby sa spermie ľahšie dostali ďalej. Alternatívou je aj takzvaná „prstová metóda“, kedy si žena má zatlačiť spermie ďalej rukou.
  2. Bylinky. Ak chcete podporiť správnu funkciu hormonálneho cyklu, užívajte alchemilku, a to v podobe alchemilkového čaju. Účinná je vraj aj šalvia a palina pravá.
  3. Poloha pri sexe. Podľa babských rád by partneri pri snahe o dieťa nemali experimentovať, čo sa týka polohy. Najistejšia je vraj tradičná misionárska poloha. Odborníci však tvrdia, že poloha pri sexe nemá vplyv na otehotnenie.
  4. Nemyslite na to, že chcete! Počať sa vraj podarí vtedy, ak na to prestanete myslieť. Čím viac chcete, tým je to ťažšie. Svoje totiž robí stres, nervozita a sklamanie. Treba sa uvoľniť a nemyslieť na to, ako veľmi po dieťatku túžite.
  5. Rady pre mužov. V prípade, že sa pár snaží o dieťa, muž by sa mal vyvarovať noseniu priliehavej spodnej bielizne, aj nohavíc. Tým vraj môže obmedziť počet spermií. Neodporúča sa ani nosiť mobil vo vrecku, v blízkosti intímnych partií, či mať na nohách položený notebook. Ďalšia z babských rád pre mužov hovorí o tom, že pred stykom by mal vypiť šálku kávy. Vraj tak „nabudí“ spermie.

Samozrejme, vhodné sú aj rôzne doplnky výživy. Ak sa snažíte otehotnieť, určite užívajte kyslinu listovú, ktorá je dôležitá nielen v období pred počatím, ale aj počas tehotenstva. No ak sa vám napriek všetkému stále dlhodobo nedarí, neodkladajte návštevu špecialistu.

foto: pxhere.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *