Henna na tetovanie

Henna na tetovanie ale aj na vlasy

Určite ste už počuli o tetovaní hennou, ktoré je dočasné a obľúbené hlavne na leto. Môžete si tak vyskúšať, aké je to byť tetovaný. Ale vedeli ste, že henna sa dá použiť aj ako prírodná farba na vlasy? Aký je rozdiel medzi hennou na tetovanie a hennou na vlasy?

Čo je vlastne henna?

Henna je ker, ktorý rastie prevažne v južnej a juhovýchodnej Ázií a v severnej Afrike. Listy kra sa zozbierajú, usušia a nakoniec rozdrvia na prášok. A práve prášok je základom tetovacej pasty alebo prírodnej farby na vlasy. Pravá henna má odtiene od oranžovej, cez medenú až po tmavohnedú. Henna nikdy nie je čiernej farby.

Henna na tetovanie

Na tetovanie hennou sa používa henna BAQ (body art quality), ktorú zoženiete väčšinou v podobe prášku. Pastu si teda musíte vyrobiť pridaním horúcej vody a citrónu alebo octu, aby sa uvoľnila farba.

Premyslite si, ktoré miesto chcete ozdobiť dočasným tetovaním, umyte ho a použite peeling. Pokožku osušte a môžete začať so zdobením. Na vytvorenie vzoru môžete použiť tetovacie šablóny alebo kresliť voľnou rukou.

Po nakreslení vzoru nechajte pastu na pokožke schnúť asi 30-60 minút. Čím dlhšie necháte henna tetovanie schnúť, tým bude výsledok intenzívnejší. Keď sa pasta začne olupovať, nakrémujte pokožku mastným krémom. Hennu potom nechajte úplne zaschnúť a nakoniec ju pomocou tupého noža odstráňte z kože. Pokožku ošetrite krémom alebo olejom a nakoniec poumývajte.

Na začiatku môže mať tetovanie svetlú farbu, ktorá ale stmavne a prvé 2 dni bude mať tetovanie sýtu farbu. Potom začne pomaly blednúť. Tetovanie henou vydrží v priemer asi 10-12 dní, maximálne 3 týždne a potom úplne vymizne. Intenzita a výdrž farby závisia od typu pokožku, umiestnenia tetovania, dĺžky pobytu na slnku a podobne. Najlepší efekt sa dá dosiahnuť na ruke.

Tetovanie hennou sa nedá len tak ľahko umyť. Ak sa ho chcete zbaviť, musíte počkať kým farba trochu vybledne a vyumývať pokožku vodou, mydlom a kefkou.

Henna ako farba na vlasy

Potrebovať budete:

  • henna prášok
  • horúcu vodu
  • citrónovú šťavu
  • plastovú misku a lyžičku
  • igelitový sáčok a čiapku
  • uterák
  • fén
  • použiť môžete aj kokosový alebo arganový olej
  • farbenie bude trvať 5-8 hodín

Keďže je henna prírodný materiál je šetrná k pokožke hlavy aj vlasom a určite sa ju oplatí vyskúšať. Použiť môžete najskôr mesiac potom ako ste použili chemickú farbu na vlasy alebo absolvovali iné chemické ošetrenie vlasov.

Zmes na farbenie vlasov si vyrobíte z henna prášku a tekutiny (horúca voda, káva alebo čaj). Na aktivovanie farby je potrebné pridať 2-3 lyžičky citrónovej alebo jablkovej šťavy, prípadne ocot. Na vyživenie suchých vlasov môžete zmes obohatiť o kokosový alebo arganový olej. Zmes by mala mať približne rovnakú konzistenciu ako jogurt. V prípade, že je hustá pridajte tekutinu a dobre premiešajte.

Misku s hennou prikryte sáčkom a počkajte, kým nezačne uvoľňovať farbu. Či je zmes pripravená zistíte pomocou bieleho papierika. Namočte ho do zmesi a ak ostane zafarbený, môžete začať. Najskôr ale farbu naneste na jeden prameň a ak je odtieň podľa vašich predstáv, môžete farbu aplikovať na celé vlasy. Farbu nanášajte od korienkov po končeky a vlasy prekryte igelitovým vreckom alebo plastovou čiapkou. Vlasy by mali byť v teple, takže je dobré omotať hlavu horúcim uterákom. Keď začne uterák chladnúť, nahrejte ho fénom.

Farbu treba nechať pôsobiť minimálne 4 hodiny, pre získanie tmavého odtieňa aspoň 6-7 hodín. Behom 2-3 dní sa farba zjemní a získa prirodzený odtieň. Vydrží asi 3-6 mesiacov a postupne sa bude vymývať.

Skúšali ste už tetovanie hennou alebo si farbíte hennou vlasy? Aké sú vaše skúsenosti?

Foto: wikipedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *