Rasca čierna

Prečo používať olej z čiernej rasce?

Rascu nájdeme azda v každej slovenskej kuchyni. Používa sa bežne pri varení, pričom ani netušíme, že rasca je skutočný liek. Určite ste si už pri bolestiach brucha, či žalúdočných problémoch, uvarili rascovú polievku. To však ani zďaleka nie je všetko, čo rasca a olej získaný z jej semien, dokáže vyliečiť. Olej z rasce čiernej má totiž antibakteriálne, detoxikačné a protizápalové vlastnosti a je vhodný tak na vnútorné, ako aj na vonkajšie použitie.

Obsah a účinné látky oleja

Už dávni Egypťania vedeli, že olej z čiernej rasce je skutočne zázračný liek. Preto ho používali na uzdravovanie počas života a dávali ho dokonca i do hrobov, aby ho mŕtvi mali poruke na druhom svete. A to všetko vďaka výnimočnému zloženiu oleja. Obsahuje totiž viac ako sto účinných látok a aktívnych zložiek, z ktorých mnohé zatiaľ nie sú ani identifikované! K tým najvzácnejším patria: esenciálne mastné kyseliny ako kyselina palmitová, palmitolejová, stearová, linolénová, linolová, olejová, arachidonová, myristová, listová; vitamíny, a to vitamín B1, B2, B3; minerály ako fosfor, zinok, meď, železo, vápnik a mnohé antioxidanty a steroly (betasitosterol). Práve vďaka tomuto obsahu má olej z čiernej rasce výnimočné účinky na ľudských organizmus zvnútra i navonok a dokáže vyriešiť množstvo zdravotných problémov.

Čo lieči olej z čiernej rasce

Ako už bolo spomenuté, tento olej je vynikajúci tak na vonkajšie, ako aj na vnútorné použitie. Použiť ho môžete pri týchto problémoch:

1. Vonkajšie použitie oleja z čiernej rasce

Je naozaj vynikajúci pre ľudskú pokožku. Dokáže totiž vyriešiť problémy ako kožné ochorenia, popáleniny, akné, či prejavy starnutia v podobe jemných vrások. Postihnuté miesta je potrebné olejom pravidelne potierať. Pokiaľ ide o jemnú detskú pleť, olej je takisto vhodný. Čistý olej z čiernej rasce je však silne koncentrovaný a preto do veku jedného roka je vhodnejšie zriediť ho so základným olejom (napríklad mandľový, jojobový) v pomere 1:5. Vynikajúci je aj pre veľmi suchú, citlivú až podráždenú pleť. Okrem potierania boľavých miest ho možno pridať aj do kúpeľa alebo použiť pri masáži. Vynikajúco pôsobí masáž boľavého brucha s týmto olejom. Takisto pozitívne pôsobí aj proti nadúvaniu, pričom ho možno použiť aj vnútorne. Olej pomáha tiež pri liečbe hemoroidov.

Okrem pokožky je ideálny aj pre vlasy a nechty. Používajte ho pri bežnej starostlivosti a vlasy a nechty budú silnejšie, zdravšie a lesklejšie. Na tento účel ho možno pridať aj do kozmetických prípravkov – napríklad pár kvapiek do šampónu, či krému.

2. Vnútorné použitie oleja z čiernej rasce

Známe sú výborné výsledky po užívaní oleja z čiernej rasce pri problémoch ako črevné infekcie, či parazity. Niektoré štúdie tiež dokazujú, že olej pozitívne pôsobí aj pri autoimunitných poruchách, čo by mohlo pomôcť pri nádorových ochoreniach. Zaznamenané sú pozitívne výsledky pri liečení karcinómu pankreasu a tiež pri liečbe nádorov brucha, oka, či pečene, a to vďaka vysokému obsahu betasitosterolu. Olej z čiernej rasce je zároveň aj antihistaminikum. Pomáha pacientom s astmou a bronchitídou, pričom otvára dýchacie cesty a uľahčuje dýchanie. Okrem toho pôsobí aj protizápalovo, čo uľahčuje bolesti pri reume. Tento olej je odporúčaný aj pre ľudí s vysokou hladinou cholesterolu v krvi, pri problémoch s vysokým krvným tlakom a tiež pri chorobách srdca.

Odpoveď na otázku „prečo používať olej z čiernej rasce“ je teda zrejmá. Pretože má naozaj úžasné zdravotné účinky na ľudských organizmus. Okrem vyššie spomínaných je dokonca vhodný i pre kojace matky, pretože stimuluje tok mlieka. Pomáha tiež pri bolestiach hlavy a nervozite. Je teda vhodný na pokožku, vlasy, nechty, ale i na vnútorné problémy a dokonca i na psychiku. Je skutočne všestranný.

foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *