Štiepenie nechtov. Čo je príčinou a ako nechty posilniť?

Štiepenie nechtov. Čo je príčinou a ako nechty posilniť?

Nechty sú našou vizitkou. Možno by ste tomu neverili, no mnoho ľudí si na iných všíma práve nechty. Ak sú rozštiepené, obhryzené, či nebodaj špinavé, dobrý dojem veru nespravia. Aj vaše nechty sa štiepia a neviete, čo s tým? Poradíme vám, aby ste ich už viac nemuseli schovávať.

Čo spôsobuje štiepenie nechtov

V prvom rade by ste mali zistiť, prečo sa vaše nechty štiepia. Až potom začnite hľadať riešenie. Najčastejšie dôvody štiepenia nechtov sú tieto:

 • Saponáty a chémia. Sú vaše nechty neustále v kontakte s rôznymi chemikáliami? Ak pri používaní rôznych saponátov a chemických čističov nemáte rukavice, nečudujte sa, že si to odnesú práve vaše nechty.
 • Nedostatočná hydratácia. Tak, ako si krémujete ruky, či celé telo, pravidelnú hydratáciu by ste mali dopriať aj nechtom.
 • Časté namáčanie nechtov. Problémom je aj častý kontakt nechtov s vodou. Paradoxne to môže spôsobiť ich vyschnutie, zoslabnutie a lámanie. Preto si, napríklad po umývaní riadov, nezabudnite nechty naolejovať.
 • Drastické diéty. Ak vo vašej strave chýbajú bielkoviny, kyselina listová, zinok, železo alebo vápnik, odnesú si to aj nechty. Pozor teda na drastické diéty!
 • Pozor na kozmetiku. Dávajte si pozor tiež na to, čím svoje nechty „kŕmite“. Neustále lakovanie a následne používanie agresívnych odlakovačov je takisto problémom. Zdraviu nechtov neprospieva ani aplikácia umelých nechtov. Po ich odstránení ostávajú nechty často úplne zničené. Zvážte teda, či vám táto „paráda“ stojí za poškodenie vašich vlastných nechtov.
 • Stres a s ním spojené zlozvyky. Obhrýzate si nechty, keď ste nervózni? Nielenže je to na pohľad naozaj nepríjemný zlozvyk, ale navyše výrazne poškodzuje vaše nechty.
 • Lámavé nechty signalizujú ochorenie. Príčinou môže byť anémia, ale aj rôzne kožné choroby ako napríklad psoriáza. Problémy s nechtami spôsobujú tiež infekcie, ale aj choroby štítnej žľazy, či dokonca pečene. Ak sa vaše nechty neštiepia z dôvodu nesprávnej starostlivosti, určite sa nechajte vyšetriť.

Ak chcete mať krásne nechty, nezabúdajte tiež na osobnú hygienu. Špina ich kráse určite neprospieva.

Získajte svoje krásne nechty späť!

Štiepenie nechtovZískať späť krásne nechty nemusí byť také zložité, ako sa vám možno zdá. V prvom rade vyriešte svoje zdravotné problémy, ak sú dôvodom štiepenia nechtov.

Samozrejme, zdravo sa stravujte a nechty dostatočne hydratujte. Dôležitá je nielen hydratácia zvonku, ale aj zvnútra. Dostatočný pitný režim je teda nevyhnutný.

Vyhýbajte sa činnostiam, ktoré zapríčiňujú lámavé nechty. Pri umývaní riadov alebo upratovaní so saponátmi používajte rukavice. Ak si nechty lakujete, aspoň z času na čas im doprajte oddych a kúru. Pre zdravé a krásne nechty vyskúšajte niektorý z týchto mimoriadne účinných olejov.

 1. Arganový olej na nechty. Použiť ho môžete bez úprav a to tak, že nechty a pokožku v okolí nechtov budete pravidelne potierať arganovým olejom. Ten ich posilní a spevní a zároveň podporí rast zdravých nechtov. Účinná je tiež kúra z arganového oleja s citrónovou šťavou. Olej zmiešajte s vodou a pár kvapkami šťavy. Do tohto kúpeľa ponorte nechty aspoň na desať minút.
 2. Prevencia štiepenia s baobabovým olejom. Aby ste predišli lámaniu nechtov, používajte pravidelne baobabový olej. Chráni ich pred lámaním a dokonca môže pomôcť aj pri problémoch s vrasteným nechtom.
 3. Výživa nechtov šípkovým olejom. Ak budete nechty pravidelne masírovať šípkovým olejom, budú omnoho pevnejšie, silnejšie a zdravšie.
 4. Hydratácia s Moringa olejom. Moringa olej má silné hydratačné vlastnosti. Máte veľmi suché nechty? Namáčajte ich v Moringa oleji a masírujte. Predídete tiež vzniku záderov.
 5. Opunciový olej na pokožku okolo nechtov. Ak sú vaše nechty v poriadku, no trápia vás zádery a nepekná pokožka v ich okolí, riešením je aplikovanie Opunciového oleja. Dodáva pokožke krásny a zdravý vzhľad a dokáže tiež odstrániť drobné jazvy.

Vďaka správnej starostlivosti a pravidelnej kúre sa budete môcť svojimi nechtami opäť pýšiť! A možno sa vám konečne podarí vypestovať svoje vysnívané krásne dlhé nechty.

foto: flickr.com flickr.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *