Medovka - prírodný všeliek s citrónovou vôňou I.

Medovka – prírodný všeliek s citrónovou vôňou I.

Rastlinky sú všade naokolo a stres tiež. V takých chvíľach človek neraz má problémy so spánkom a aj napriek únave nemôže zaspať. Sama o tom viem svoje, keď som sa učila cez skúškové a bola som unavená, no nemohla som zaspať.

Pritom človek vie, že si potrebuje oddýchnuť, lebo ďalší deň potrebuje fungovať a byť 100% fit a fresh. Veľa ľudí by možno siahlo po niečom chemickom. Ja som začala to najľahšou verziou, a to čajíkom.

Sedatíva a hypnotíka v rámci farmaceutickej chémie som zmákla a príroda je nám predsa len najbližšia. Samozrejme, keď máte nejaké vážne problémy, tak čaj vám zrejme nepomôže až do takej miery. No z času na čas je to dobrá voľba. Preto som sa rozhodla venovať aj tejto téme.

Medovka ako všeliek?

Medovka lekárska okrem už vyššie spomínané benefitu ako sa ukľudniť a ľahšie zaspať má aj mnoho ďalší výhod a je veľká škoda, že vie o nich skutočne len veľmi malé množstvo ľudí.

Túto bylinku si môžete ľahko spájať s príjemnou citrónovou vôňou, ktorá je jednou z jej poznávacích znakov aj pri čajovinách, kde sa využívajú lístky.

Okrem toho má vo svojom „životopise“ mnoho ďalších benefitov. Nespavosť, imunita, migrény, či kožné problémy. To všetko dokáže zmierniť a vyriešiť.

Má antibakteriálne a antiseptické účinky. Zmierňuje aj samotnú nervozitu. Napomáha pri herpese, kde sa využíva práve esenciálny olej z nej, o ktorom sa viac dozviete aj pri zaujímavostiach.

Medovka a čučoriedka

Máte nejaké rany, ktoré sa horšie hoja? Medovka je cesta. Je prevenciou pred chorobami tým, že zlepšuje imunitu a posilňuje celý imunitný systém. Človek je pokojnejší, tým pádom pokojnejší a nie je stále pod vplyvom sympatika, ale aj pri vnútornom ukľudnení sa spustí parasympatikus. Tým sa organizmus vie uvoľniť a riešiť si všetky svoje veci.

Ak ste možno počuli o tom, že ľudské telo sa vie vyliečiť aj samo, tak je to práve založené na tom, aby nebolo stále v strese. A práve o tom je ten vnútorný pokoj a nie neustály stres, ktorý si možno ani neuvedomujeme, ale je tam prítomný.

Následne s vnútornou pohodou ide ruka v ruke aj s dobrou náladou a vylepšenou koncentráciou a tiež je tam aj antidepresívne pôsobenie. A povedzme si úprimne, človek v strese, keď má pocit, že nič nestíha, nedarí sa mu, je bez nálady a všetko sa na neho valí, veľmi ľahko prepadne depresii a už sa to len zhoršuje.

Čaj z medovky

A vtedy nie je zlou voľbou na chvíľu vypnúť a vychutnať si medovkový čaj, pri ktorom si zapnete dajme tomu dobrú hudbu a prídete na iné myšlienky. Odporúčam však skôr v čase, kedy už toho nemáte až tak veľa, pretože privodzuje aj spánok, tak, aby vás to skôr neuspalo ako nakoplo.

Zopár zaujímavostí o medovke

Z bylinky sa vyrába aj olej. Avšak nakoľko ho obsahuje veľmi malé množstvo, je potrebné tým pádom jej mať skutočne veľa. Z toho dôvodu patrí medzi veľmi cenené suroviny.

Možno ste si všimli, že väčšinou v jej blízkosti sa nachádzajú včely, prípadne aj úle. Vychádza to aj z jej názvu, nakoľko v latinčine mellisa je prekladom včela. A keďže sa na ňu „lepia“, tak jej to tak aj prischlo.

Čo môže tiež prekvapiť je aj jej pomoc pri menštruácii, kedy zmierňuje bolesti a tiež upravuje nepravidelný cyklus.

Dá sa využiť aj pri vysokom krvnom tlaku, nakoľko má antihyperlipidemické a hepatoprotektívne účinky na organizmus. To znamená, že bráni vzniku vyššieho ukladania tukov v organizme, čo práve môže spôsobovať spomínaný vysoký tlak, cholesterol, prípadne vznik aterosklerózy a ďalšie komplikácie z toho ako je infarkt myokardu. Samozrejme, jedným vypitím čaju sa nevyriešia všetky problémy, no je to vhodná voľba ako si jemne zmierniť problémy a pomôcť si aspoň čiastočne, prípadne preventívne.

Nabudúce budem v tejto téme pokračovať a dáme si nejaké DIY, respektíve, kde všade sa dá medovka využiť aj bežne v domácnosti ľahko a rýchlo.

Používate medovku? Máte nejaké osvedčené rady, prípadne tipy a triky? Vedeli ste o nej, že má toľko benefitov?

foto: pxhere.com, pixabay.com, pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *