Alopécia

7 hlavných príčin vypadávania vlasov u mužov a žien

Vlasy môžu byť považované za barometer zdravia, pretože vlasové bunky sú jednými z najrýchlejšie rastúcich v tele. Keď je telo v kríze, vlasové bunky vypnú a energia sa presmeruje inde. Vypadávanie vlasov môže byť príznakom vážnejšieho zdravotného stavu, ktorý je potrebné liečiť. Príčiny vypadávania vlasov môžu byť naozaj rôznorodé. Spolu si ozrejmime sedem hlavných príčin vypadávania vlasov.

1. Telogénny výpar

Telogénny výpar je pravdepodobne druhou najčastejšou formou vypadávania vlasov. Telogénny výpar nastane, keď dôjde k zmene počtu rastúcich vlasových folikulov. Javí sa ako difúzne rednutie vlasov na pokožke hlavy. Vlasové folikuly nie sú trvalo alebo nevratne ovplyvnené a po absolvovaní liečby a odstránení problému môžu opäť narásť. Pri tomto jave môžete stratiť extrémne množstvo vlasov za deň, najmä pri bežných činnostiach ako je česanie vlasov, ich umývanie alebo styling.

Príčiny telogénneho výparu

Aké sú jeho spúšťacie? Je ich veľa a sú toho najrôznejšieho charakteru. Krátkodobý telogénny výpar nastáva u žien krátko po pôrode. Nazýva sa aj ako popôrodná alopécia. Nastáva náhla zmena hladiny hormónov, ktorá spôsobuje vlasovým folikulom šok, takže prestanú na určitú dobu produkovať vlasy. Dochádza k výraznému úbytku vlasov, ktorý však vo väčšine prípadov netrvá dlho a ženy si opäť dokážu vypestovať pôvodnú hrivu. Môže byť aj vedľajším produktom niektorých liekov, ako sú antidepresíva, beta-blokátory a nesteroidné protizápalové lieky.

Vlasové folikuly môžu prejsť do fázy spánku aj po prežití fyzickej traumy, pri dodržiavaní drastických diét a absolvovaní vážnejších operácii.

2. Ochorenie štítnej žľaze

Milióny ľudí, väčšina z nich sú ženy, trpia ochorením štítnej žľazy. Keď vaše telo produkuje príliš málo hormónu štítnej žľazy, čo je hormón zodpovedný za metabolizmus, srdcovú frekvenciu a náladu, máte zníženú činnosť štítnej žľazy. Ak vaše telo produkuje príliš veľa tohto hormónu, trpíte zvýšenou funkciou štítnej žľazy. Hormón štítnej žľazy je zodpovedný za funkciu bazálneho metabolizmu, rýchlosť s akou vaše telo využíva kyslík a energiu na rast vlasov, svalov, nechtov a kože. Ak vo vašom tele nemáte jeho správne množstvo, môžete si všimnúť zmeny v telesných funkciách. Medzi prvými príznakmi sa pravdepodobne objavia problémy s vlasmi a ich nadmerné vypadávanie. Pri zahájení správnej liečby je možné s týmto problémom bojovať.

3. DHT

DHT je steroid, ktorý sa vyrába v pohlavných žľazách. DHT je tiež androgénny hormón. Grécka predpona “andro” znamená “mužský”.

Dihydrostestosterón spôsobuje predovšetkým mužský vzor vypadávania vlasov, ku ktorému sú muži najnáchylnejší, ale môžu ním trpieť aj ženy. Mužský vzor vypadávania vlasov je sústredený na spánkoch a hornej časti hlavy. Vlasové folikuly citlivé na DHT sa jeho vplyvom zmenšujú a môžu nakoniec úplne zmiznúť.

4. Nízka hladina feritínu

Nízka hladina feritínu (uložená forma železa), je jednou z najčastejších príčin vypadávania vlasov u žien. Vzhľadom k tomu, že nízka hladina feritínu je tiež častým problémom u ľudí trpiacimi problémami so štítnou žľazou, je dôležité nechať si hladinu feritínu skontrolovať u lekára.

5. Alopecia areata

Alopecia areata je autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém napáda vlasové folikuly. Toto ochorenie postihuje asi 4,7 milióna ľudí v Spojených štátoch a vyskytuje sa rovnako u mužov aj u žien. Príčina je neznáma, ale môže byť vyvolaná stresom alebo inými ochoreniami. Alopecia areata bežne spôsobuje okrúhle, hladké plešaté škvrny na pokožke hlavy, na bočí a na nohách.

6. Lupus

Lupus je chronické autoimunitné ochorenie, pri ktorom telu vlastný imunitný systém napáda zdravé tkanivo. Tento stav postihuje asi 1,5 milióna ľudí na celom svete.

Lupus často spôsobuje extrémnu únavu, bolesti hlavy, ústne vredy a bolestivé, opuchnuté kĺby. Mnohým ľuďom sa na tvári objaví výražka pri koreni nosa a stanú sa citlivejšími na slnečné žiarenie. Medzi ďalšie príznaky patrí horúčka, opuchy nôh, rúk a okolia očí, bolesť v hrudi a anémia.

7. Nesprávna starostlivosť o vlasy

Zlá starostlivosť o vlasy môže tiež viesť k ich nadmernému vypadávaniu. Riedke vlasy sú často krát spôsobené práve zlou manipuláciou s vlasmi. Používanie šampónov so silikónmi, nadmerné množstvo stylingových prípravkov a nie príliš šetrné česanie nás môže zbaviť značnej časti našej hrivy. Zvážte spôsob, ktorým sa o vlasy staráte. Nechajte ich dýchať a príliš ich nezaťažujte.

Foto: wikipedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *