Kvet pupalky

Pupalkový olej

Už ste počuli o pupalkovom oleji? Vyrábaný je z pupalky – divo rastúcej a kvitnúcej rastliny, ktorá pochádza z púštnych oblastí Južnej a Strednej Ameriky. Bežne sa s ňou môžete stretnúť aj pod názvom pupalka dvojročná. Existuje množstvo druhov pupalky. No na výrobu liečivého oleja sa používa tá žlto kvetá, ktorá má výnimočné zdravotné účinky. A práve o nich si v tomto článku čosi povieme.

Charakteristika pupalkového oleja

Už vieme, že pupalkový olej pochádza zo žlto listej pupalky. Na jeho výrobu sa používajú semená tejto rastliny, ktoré sa lisujú za studena. Vzniká tak olej, ktorý je z dvadsiatich piatich percent zložený z esenciálnych mastných kyselín. Z toho najväčší podiel zastupuje kyselina linolénová a kyselina linolová. Tieto mastné kyseliny sú mimoriadne dôležité pre človeka a jeho zdravie. A práve pupalkový olej je pre človeka jedným z najvýznamnejších zdrojov potrebnej kyseliny linolénovej.

Aké sú benefity pupalkového oleja?

Už dávno poznali pôvodní Američania účinky pupalky a jej výťažky používali najmä na kašeľ, astmu, črevné problémy, ale aj na hojenie rán a modrín a tiež ako sedatívum. Pupalkový olej možno použiť aj takto:

Na pokožku

Používa sa najmä na liečbu kožných problémov. Dokáže si totiž poradiť s rôznymi ekzémami, s akné, s poranenou alebo zapálenou pokožkou, ale aj neurodermitídou.

Na vlasy

Bio pupalkový olej Okrem pokožky celého tela je perfektný aj pri starostlivosti o pokožku hlavy. Ak máte suchú pokožku hlavy a tvoria sa Vám na nej lupiny, stačí si hlavu masírovať pupalkovým olejom. Ten udrží pokožku hlavy dobre vyživenú a jemnú. Hojne používaný je aj pri vypadávaní vlasov. Ak chcete tento nežiaduci proces zastaviť, vlasy si masírujte pupalkovým olejom. Môžete ho pod uterákom nechať pôsobiť aj celú noc. Ak navyše zmiešate pupalkový a ricínový olej a masírujete si pokožku hlavy, podporujete opätovný rast vlasov.

Na vyvolanie pôrodu

Pupalkový olej sa dokonca používa na vyvolanie pôrodu. Ak už takpovediac „prenášate“, môžete vyskúšať účinok tohto oleja. Ako na to? Po 34. týždni tehotenstva môže matka prijať perorálne 500 mg tohto oleja, a to dva krát denne. Po 38. týždni sa táto dávka môže zvýšiť na 3-4 krát denne. Ak by ste však mali akékoľvek pochybnosti, neváhajte sa poradiť so svojim lekárom. Ďalšou možnosťou je tiež masáž v oblasti podbruška, ktorá môže vyvolať kontrakcie.

Na podporu plodnosti u žien

K tomuto účelu sa odporúča užívať pupalkový olej v období od menštruácie po ovuláciu.

Ďalšie zdravotné účinky

Okrem vyššie spomínaných sa pupalkový olej používa tiež pri liečbe infekcií dýchacích ciest, pri zažívacích ťažkostiach a tiež ako prevencia kardiovaskulárnych ochorení. Má tiež účinky na reguláciu hmotnosti a zmierňuje predmenštruačný syndróm, pretože obnovuje hormonálnu rovnováhu v tele ženy.

Ak trpíte niektorým z vyššie spomínaných problémov, určite pupalkový olej vyskúšajte. Začnite ho však užívať pomaly a v menších dávkach, aby ste sa vyhli nežiaducim účinkom. Tie sa môžu prejaviť vo forme miernej bolesti hlavy, nevoľnosti alebo podráždenia žalúdka. Olej sa tiež neodporúča pre osoby s nízkym krvným tlakom, schizofréniou a ľudí užívajúcich lieky na riedenie krvi.

Foto: Stan Shebs [GFDL, CC BY-SA 3.0 or CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *