Levanduľa v kuchyni

Levanduľa a jej miesto v kuchyni

Levanduľa je rastlinka nášmu kraju nie domáca, no posledné roky je to boom a nachádza sa hádam všade. Či už v podobe živej rastlinky v záhonoch, na rôznych dekoráciach, či v kozmetike.

Mňa dostala už pred pár rokmi a zbožňujem ju dávať všade kde sa dá. Má totiž mnoho benefitov, ktoré viete dostať do svojho tela z kozmetiky, ktorú si viete vyrobiť aj sami, napokon pár DIY s ňou som vám už predstavila. No skvelou voľbou je ju prijímať aj do vnútra cez stravu, či nápoje. No a pár mojich tipov vám hneď poviem.

1. Levanduľové latte

Ak ste milovníčkou dobrej kávy a ešte presnejšie latte alebo kapučína, tak tento pokus stojí za to. Prevar mlieko s hrsťou levandule. Pridaj k tomu med alebo agávový sirup. Premiešaj, nechaj lúhovať nejaké 3 minútky a následne preceď. No a mlieko už len použi do samotnej kávy. Je to mňamka.

2. Zapekanky

Na raňajky, či na večeru sú skvelou voľbou zapekanky z bagetiek. Na ktoré si viete dať čokoľvek, no mojou topkou je spojenie kečupu, mozzarely, paradajok, olív a posypané levanduľou, ktorá spraví veľmi dobrú chuť.

3. Levanduľový čaj

Úplne jednoducho si za hrsť levandule dajte lúhovať a oslaďte agávovým sirupom a nezabudnite na klinček. Čajík vás príjemne ukľudní a uvoľní. Skvelé po ťažkom dni.

4. Praženica

Úplne bežné rýchle raňajky, ktoré zasýtia a sú skvelé v kombinácii s chia semienkami. Sú nabité energiou a množstvom vitamínov a minerálov. Je to zaujímavá kombinácia a na posypanie odporúčam žeruchu.

5. Kúpeľ

Toto síce nie je vnútorné použitie levandule, ale vonkajšie, no má množstvo blahodarných účinkov na telo. Pokožku totiž vyčistí a zároveň jej dodá všetko, čo potrebuje. Pridajte do kúpeľa zopár kvapiek levanduľového oleja a vaša pokožka bude po kúpeli príjemne hydratovaná a jemná na dotyk. Okrem toho je to príjemná aromaterapia a skvelo uľaví telu aj mysli, keď potrebujete vypnúť a zrelaxovať.

Máte radi levanduľu? Používate ju aj v kuchyni, či len výhradne v kozmetike?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *