Ovsené vločky recept

Ovsené vločky v hlavnej úlohe plus recept

Raňajky sú základ dňa a určite by sme ho nemali odfláknuť. Ideálom je mať chutnú a zdravú verziu v jednom. A jednou z týchto vydarených potravín sú práve ovsené vločky, ktoré sú nielen chutné, ale výživné a stoja za povšimnutie. Stále sa hovorí, že sú zdravé, ale čo všetko je za tým?

Benefity ovsených vločiek

1. Ovsená kaša je veľmi chutná

2. Obsahuje množstvo vlákniny a proteínov. (na zozname potravín s najväčším množstvom proteínov stojí na popredných priečkach, zároveň množstvo týchto látok zabezpečí pocit sýtosti na dlhý čas)

3. Príprava ovsenej kaše je rýchlo a nenáročná. (stačí si večer predtým predpripraviť v miske a následne už len doplniť ovocím, alebo si ju aj čerstvo spraviť ráno)

4. Ovsená kaša stabilizuje cukor v krvi a vie redukovať nábeh na diabetes. (vysoké množstvo vlákniny a komplex karbohydrátov spomaľuje premenu na jednoduchý cukor. Vďaka tomu redukuje túžbu po glukóze v podobe iných potravín a tým sa nie návalovo uvoľňuje inzulín, čo má pozitívny vplyv na prevenciu pred cukrovkou II. typu

5. Ovsená kaša je 100% prírodná. (táto 100% verzia ochraňuje pred rakovinou, reguluje GIT a zlepšuje stav imunitného systému a omnoho viac)

6. Tento zázrak obsahuje veľké množstvo vitamínov, železo a mnoho ďalších minerálov a antioxidantov (to všetko má vplyv na svalstvo, mentálne zdravie, zdravý rast nechtov, vlasov a aj zdravý stav pokožky a celého organizmu)

7. Redukuje množstvo zlého cholesterolu and zvyšuje prietok krvi (vlákniny – tzv. betaglukány redukujú množstvo zlého cholesterolu, a tým majú preventívnu funkciu pri ochoreniach srdca, či infarktoch)

8. Množstvo možností a variácií (ovsenú kašu si môžete namixovať podľa seba a svojej chuti. Či už pridáte oriešky, ovocie, semienka, koreniny alebo čokoľvek iné, tak sú stále skvelou alternatívou na raňajky, či aj večeru)

Môj tip na ovsenú kašu

Ovsené vločky priveďte do varu s mliekom v pomere 1:2. Odporúčam k tomu pridať jeden banán „rozmačkaný“ na kašu. Kaša tým získa pevnejšiu konzistenciu a aj trochu chuť. Následne pridajte trošku škorica, kakaa, chia semienokkokosu. Dobre rozmiešajte.

Na osladenie zvyknem pridávať malé množstvo agávového sirupu. No a na vrchu už len ovocie podľa chuti alebo domácich zásob. Super sú jablká, či čučoriedky alebo aj ovocie. Prípadne nejaké tie oriešky, najlepšie lieskovce, ktoré tomu dodajú tú pravú chuť. Môžete sa vyhrať na dekoráciach, veď sa je aj očami a už mi ostáva vám zapriať len dobrú chuť. 😊

foto: pixabay.com