Akné na tvári

Akné na tvári. Prečo vzniká a ako sa ho zbavíte?

Akné postihuje mnoho ľudí a dá sa považovať za vôbec najrozšírenejšie kožné ochorenie na svete. Trápi takmer 90% dospievajúcich, ale nevyhýba sa ani dospelým. Akné na tvári môže spôsobovať veľa faktorov. A to spôsob stravovania, spôsob starostlivosti o pleť, stresujúce situácie alebo aj rôzne ochorenia. Ako s akné bojovať, ale aj čo ho spôsobuje, sa dozviete v tomto článku.

Čo je akné a aké sú príčiny jeho vzniku

Viete o tom, že akné sa začína tvoriť už 2 alebo 3 týždne pred tým, ako ho na svojej pokožke zbadáte? Je to tak. Kým sa na pleti objaví typický biely pupenec, predchádza tomu proces hlboko v póroch pokožky. Nachádzajú sa tam totiž mazové žľazy. Tie prirodzene produkujú olej, známy ako kožný maz.

Ak sa však tohto mazu tvorí priveľa, dochádza k upchávaniu pórov. A práve to vedie k vzniku zapálených miest na pokožke – k akné. Póry sa však môžu upchať nielen z dôvodu nadbytku kožného mazu, ale tiež vonkajšími nečistotami. Teda v prípade, ak sa o svoju pleť nedostatočne staráme.

Už teda vieme, ako akné vzniká. Čo ho však spôsobuje?

  • Dedičnosť. Viaceré výskumy preukázali, že aj genetika hrá veľkú úlohu, pokiaľ ide o predispozíciu na akné. Ak teda viete, že sa v rodine akné vyskytuje, venujte starostlivosti o svoju pleť zvýšenú pozornosť.
  • Nezdravá alebo nevhodná strava. K rozšíreniu akné môžu prispieť aj niektoré potraviny, ako napríklad čokoláda, orechy, príliš mastné jedlá a dokonca kravské mlieko. Ak máte problémy s pokožkou, zrejme by ste sa týmto potravinám mali vyhnúť.
  • Hormóny. Akné sa môže objaviť aj pri hormonálnej nerovnováhe. Napríklad pri nasadení/vysadení antikoncepcie, či v prechode.
  • Dôsledok iných ochorení. Zápal kdekoľvek v tele sa môže prejaviť tvorbou akné.
  • Nadmerný stres. Môže prejavy akné zhoršovať.
  • Nesprávne zvolená kozmetika. Je dôležité vyberať si kozmetiku podľa typu pleti. Okrem toho by kozmetika nemala aknóznu pleť ešte viac zaťažovať.

Ako sa zbaviť akné na tvári

Ako na akné? V prvom rade je potrebné nájsť a odstrániť príčiny jeho vzniku, napríklad vysadiť problematickú antikoncepciu, či preliečiť chorobu. Až potom treba hľadať spôsoby, ako sa zbaviť akné a vyliečiť zapálenú pleť. Pomôcť môžu niektoré z nasledujúcich receptov a typov.
Tarika akné
1. Kokosový olej na akné. Aknózna pleť potrebuje vyčistiť do hĺbky. Na to je ideálny kokosový olej, ktorý dokáže preniknúť dovnútra pórov a odstrániť nečistoty. Môžete ho použiť aj ako píling a to tak, že k nemu primiešate cukor.

2. Lokálne ošetrenie akné. Priamo na zapálené miesta a vyrážky môžete aplikovať esenciálne oleje, ktoré pomôžu s liečbou akné. Vhodný je Tea Tree olej, Harmančekový olej a Levanduľový olej.

3. DIY maska na akné. Na prípravu tejto masky vám postačia ovsené vločky a voda. Pridať môžete aj lyžicu medu. Jednoducho namočte ovsené vločky a tie potom naneste na tvár. Dokážu vytiahnuť prebytočnú mastnotu z pokožky. Vynikajúcou alternatívou domácich masiek na akné je tiež bylinný prášok Tarika. Ten stačí zmiešať s vodou a vytvoriť pastu. Poradí si nielen s vyrážkami, ale aj s jazvami po akné. Na hĺbkové vyčistenie aknóznej pleti sú výborné tiež íly, ako napríklad Bentonítový íl.

Nezabúdajte, že pri akné je dôležité pleť si pravidelne čistiť. Použite kvetinové vody – hamamelovú alebo čajovníkovú. Na upokojenie začervenanej pleti vyskúšajte levanduľovú alebo ružovú vodu. Pravidelné čistenie pleti je totiž dôležitou prevenciou upchávania pórov a tvorby akné na tvári.

Foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *