Peľ ako ho nepoznáme

Peľ ako ho nepoznáme

Včelie produkty sú prospešné, známe a uznávané dlhé roky. Doteraz ich popularita neklesla a niet sa čomu čudovať, že stále viac a viac ľudí preferuje skôr prírodnú liečbu pred tou chemickou. Najlepšie je však chorobám úplne predchádzať a za tým stojí dobrá imunita, ktorú je potrebné si poriadne vybudovať.

No a jedným z mojich tipov je práve kvetový peľ, ktorý viete zohnať priamo od včelára alebo v rôznych BIO obchodíkoch.

Na čo všetko je dobrý?

  • imunita
  • psychický stav
  • zrak
  • energia

Odkiaľ ho máme?

Všetci vieme, že včely zbierajú peľ a následne ho odnášajú do úľa, kde sa vkladajú do plástov. Vlastnosti závisia od druhu kvetov, z ktorých boli zbierané. Následne dochádza ku kvaseniu, čím sa konverzuje a časť ostáva v úli ako potrava pre včely.

Čo v ňom nájdeme?

Obsahuje mnohé minerálne látky a stopové prvky. Okrem toho aj mastné kyseliny ako kyselina linolénová, či arachidonová, ktoré sú pre nás esenciálne a musíme ich teda čerpať z potravy. Okrem toho obsahuje mnohé vitamíny a tiež aminokyseliny, ktoré sú tak potrebné pre celý náš organizmus.

Účinky

O účinkoch som sa zmienila v krátkosti v úvode, ale aby to neostalo iba pri štyroch odrážkach, tak sa trošku rozpíšem.

Imunita & psychika

Je to jednoznačne hlavný účinok, pretože imunita ovplyvňuje fakticky všetko, celý náš organizmus, choroby, zdravie atď. Na to, aby sme mali dobre vybudovanú imunitu potrebujem hlavne dobrú psychiku, lebo keď sme pod stresom, tak naša imunita klesá, čo vieme odôvodniť pôsobením „chemikálii“ na náš mozog. Následne ak sme v dobrom psychickom rozpoložení, tak to má pozitívny vplyv aj na naše fyzické zdravie.

Prečítajte si tiež

Peľ pôsobí blahodárne na depresie, stres, či obdobia, keď sme nervózny zo skúšky, zápočtov, či pri rôznych iných problémov v rodine, či práci. Okrem toho, ako som už spomínala tie skúšky a zápočty, tak práve peľ zlepšuje aj prekrvenie mozgu a tým lepšie myslenie a zapamätávanie, ktoré ocenia hlavne študenti. Hneď máme teda dva v jednom, stres aj učenie sa, ktoré sa pri pravidelnom užívaní zlepší.

Vlasy a nechty

Tie dve oblasti potešia hlavne ženy. Veď napokon, ktorá z nás by nechcela mať krásne dlhé a zdravé vlasy a rovnako aj nechty. Neraz riešime problémy s vypadávaním vlasov, či lámavosťou nechtov pomocou rôznych lakov, krémov, či tinktúr, a pritom by sme mali začať práve z vnútra, ktoré zrejme neobsahuje všetkého dostatok, čoho by malo.

Peľ

GIT, metabolizmus, krvný tlak

Okrem toho zlepšuje stav orgánov tráviacej sústavy, či krvného tlaku. Ak ste po operácii alebo ste chorý, tak aj na to má pozitívny vplyv, nehovoriac o energii, ktorú vám zvyšuje a tým máte aj väčšiu výkonnosť, čo sa práce týka.

Ako ho užívať?

Odborníci odporúčajú 1 čajovú lyžičku 3-krát denne. Peľ dostatočne požuť, aby sa všetky látky dostali do organizmu ľahšie. Ak vám prekáža chuť, tak sa dá skombinovať s medom alebo jogurtom.

Máte nejaké skúsenosti s peľom? Používate ho? Pomohol vám?

Foto: flickr and flickr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *